Избрани Новини
„Волята на падишаха“ скара общински съветници
Николай Недков сравни премиера Бойко Борисов с... падишах
което стана при гласуването на ОУП на последната сесия на общинския съвет, беше тема на разгорещшена дискусия днес в комисията по архитектура. От името на собственици на имоти в тези две местности, говореше общинският съветник от коалиция Синя Варна утре Николай Недков. В един момент обаче той реши да интерпретира по свой начин как се е стигнало до вземането на това решение на сесия.
„Стана Иван Портних (лидер на ГЕРБ-Варна) и каза – по волята на падишаха трябва да гласуваме това и това...“, изцепи се Недков. Гербаджиите в комисията веднага се наостриха, като чуха, че премиерът Бойко Борисов е наречен падишах. Тонът им на момента стана остър и нетърпящ възражения, но Недков не се стресна и извини за израза. Той продължи да каканижи, че на всички е станало ясно как Борисов се е обадил и е казал какво да се гласува за Морската градина.
Всъщност Недков обясни, че двете местности са застроени на 90 % и настоя общинския съвет да си промени решението, с което ги вкарва в територия определена за зелена паркова зона. „Има милиони грешни решения, нека съборим поне едно от тях“, коментира той. Неговите аргументи и тези на собствениците на имоти там, са че просто няма как двете местности да бъдат превърнати в парк, без отчуждаване и събаряне на имоти. Нещо, което местния парламент декларира, че няма да се случва.
От друга страна, режимът „градска паркова зона“ пък ще попречи на собствениците да правят каквито и да е строителни промени по имотите си. Там има къщи и хотели, които повече няма да могат да бъдат благоустроявани, което ще попречи на туристическия бизнес. Съща така и ще ги обезцени. Заради това Недков настоява Горчивата чешма и Долна трака да се запазят като зони за курортно строителство в зелена среда. Именно това предложение ще внесе той на сесията на местния парламент в четвъртък.
Шефката на архитектурната комисия Таня Парушева пък подчерта, че решението на общинския съвет припокрива границите определени за градска паркова зона в устройствения план на града от 1982 г. Тоест, не е имало никакво завишаване на обема на териториите предвидени за реализиране на паркове. Освен това сам по себе си ОУП не е предпоставка за отчуждаване, разясни още тя. Колкото до частните имоти и вдигнатите в тях къщи и хотели, всички те са се появили, след удоволетворяване на реституционни претенции.