Всеки 11-и мъж е заклет пияница

Новините

30-07-2012, 06:01

Автор:

"Труд"

Всичко от Автора

При жените чашката не пуска всяка 12-а.

Всеки 11-и мъж у нас пие толкова много алкохол, че рискува здравето си,

пише "Труд". Става дума за 9,1% от представителите на силния пол, които седмично консумират осреднено 22 малки водки, ракии, коняк или уиски (те се равняват на 350 мл абсолютен алкохол). Затова изпитото количество се оценява като рисково.

При жените чашката не пуска всяка 12-а. Седмично тези българки средно пресушават 13 малки твърди напитки, показват резултатите от последното проучване сред населението ни между 25 и 64 г., на Националния център по обществено здраве и анализи. Експертите му обясниха, че българинът надига шишето заради стреса и трудния начин на живот. Много тревожно е, че 12,7 на сто от описаните по-горе мъже, прекаляващи с алкохола, са с високо рискова консумация. Т. е. пият много над 22 малки твърди питиета седмично. При жените неудържимите пияници са 5,3 на сто.

Какъв е профилът на българския пияница? При силния пол става дума за мъж на възраст от 35 до 54 г., живеещ предимно в селата, а при жените - дама на 35-44 г., но обитаваща голям град. Всеки ден на трапезата без шише не сядат цели 33% от българите и 9,5 на сто от дамите ни (тук става дума за брой хора). Най-много се пие бира. Специалисти обясниха, че в повече страни от ЕС е застъпено т.нар. уикенд пиянство - здраво се напиват в края на седмицата. Това даже се препоръчва от лекарите, защото след това се дава възможност на организма да се възстанови. У нас тенденцията е към редовно и постоянно пиене. "Затова само в България се твърди, че всички проблеми идват от нередовната консумация. Не, абсолютно всички болести идват именно от редовното пиене!", категорични са гастроентеролозите.

Министерството на здравеопазването (МЗ) написа програма за ограничаване на злоупотребите с алкохол. За съжаление тя е все още на ниво проект, макар на титулната страница да пише, че ще обхваща периода от началото на тази година до 2015-а.