Седмицата: Полети насън и наяве

Без цензура

11-08-2012, 07:57

Снимка:

NASA

Автор:

Светлана Ганчева

Всичко от Автора

Съвсем отчетлива стана тенденцията, не само във Варна, при гражданска реакция, която не може да бъде туширана, властта да изпълнява исканията и обещания по начин, който профанира идеята

На Марс броди земна машина, което е новината не само на седмицата.

Глобалното постижение на космическия полет съчетаваме с цените у нас, които пак литнаха нагоре, с гражданската победа над колите във Варна, която вече дава странични ефекти, и с усещането, че властта продължава да е в обичайната си полуадекватност. Срещу нея може да помогне честото гледане на един кратък запис, на който една жена плаче "не ставам за нищо", докато отзад приготвят сребърния й медал. Но очевидно съставките на подобни сълзи са органично несъвместими с това, което вирее по административната стълба.

След застой в космическите успехи на човечеството американците написаха тази седмица нова страница. Очаква се

в края да е стъпването на човек на Марс.

И тази голяма крачка човечеството прави поотделно – Китай, Индия и Русия предпочитат да работят по свои програми. Хубавото е, че българската наука, въпреки всичко, също има участие в марсианските проекти със своя апаратура. Новината обаче за кратко ни откъсна от взирането в земните грижи. Статистиката даже успя малко да ни изненада, че тържищните цени се повишават. Само по себе си това едва ли е новина, но дори и тези, които смятат, че шопската салата расте в хладилника, са наясно, че през август цените, особено на плодове и зеленчуци, би трябвало да падат. От друга страна – бензинът и дизелът

тия дни поскъпнаха не веднъж, а два пъти.

В афиша с новинарски блокбастъри филмовата къща „МВР Ентъртейнмънт” тази седмица отстъпи на безспорния нов хит „М.Найденов – ПР” ООД. Земеделският министър обикаля страната на „внезапни проверки”, огласявани два дни по-рано от пресслужбата му и води титанична борба с това, което той вижда като проблем, а останалите по веригата – като пазар.

Битката започна с договарянето на „замразени” цени на десет български основни храни за следващите три месеца в три големи вериги. Благата вест ни връхлетя изневиделица, а министърът пропусна да добави такива банални подробности като очакван ефект, планирани ползи и логика на избора – на стоките, цените и печелившите. Единственият видим ефект е, че след лобирането на дребно – продукт по продукт, сега

земеделският министър е минал към реклама на едро –

верига по верига. Колкото до „замразените” цени – по-ниски от тях могат да се намерят и в момента, дори ако не сте вманиачен любител на промоциите. Логиката на решението според министъра беше следната – хората не купуват достатъчно, промоционалните цени ще вдигнат потреблението. На което не издържа дори президентът и опонира публично, че цените се свалят "със създаване на конкурентна среда", както пишело и в учебниците. Там пише и друго - потреблението се вдига с по-високи доходи, докато летните смръзнати цени могат да докарат само зимна жега по етикетите. Така поне сочи досегашният опит. Темата коментира и Цецка Цачева –

"Цените скачат? Въздишам тежко! Факт!"

Тъй като анализът беше направен на среща с варненски активисти на ГЕРБ, повече питания не е имало. Други обаче питаха и поради това, пак във Варна, министър Найденов изведнъж обяви договореното ценово замръзване за "промоция от страна на производителите", а не за държавна намеса.

Подобен тип обяснения - след подобни ходове - ще чуваме все по-често, защото се задава изборна година, която пак ще посрещнем със замръзнали доходи, забавени заплати и фалирали фирми заради задлъжнялост и с над 12 процента безработица. Затова в рекламната машина се впрягат всички ресурси.

Почиващият в Евскиноград вътрешен министър, например, доведе в едно телевизионно студио 17-годишната си дъщеря, за да повтори и тя, че никой не е защитен от тероризма. Самият министър обвини Цветлин Йовчев в некоректност заради констатацията, че сигурността ни не е на ниво и оправда обвинението с факта, че Йовчев е бил доскоро шеф на ДАНС. Малкото, но необходимо уточнение май е това, че

сега Йовчев работи при президента,

който пък зачести с критиките към министрите. Вътрешният министър, който явно искаше да се похвали, че има много приятели, съобщи, че е в резиденцията с цял микробус компания, на гости се е отбил и Веселин Маринов. Можем само да се надяваме, че ползването на държавната резиденция е ставало законно и платено, защото поне при Веселин Маринов май има някои проблеми с финансирането.

След една политическа атака бардът на полицията сам си призна, че част от концертите му – десет от общо 14, са спонсорирани от тотото. Според Маринов той пратил оферти за спонсорство на много фирми и тотализаторът единствен отговорил. Което означава, че е време да си намери кой да го съветва, защото тотализаторът, като държавно предприятие,

не може да дава пари за подобни дейности.

Вероятно и в тотото са се усетили, защото изпълнителният директор Дамян Дамянов побърза да отрече, че са давали пари. Което беше прието на доверие и за проверка не се чува нищо.

Не е спряла, оказа се, и ориенталската традиция да се правят подаръци на полицията, която уж беше приключила след поредните брюкселски критики. Според публичния регистър на договорите и даренията МВР е получило от началото на годината дарения за над четири милиона лева.

Няма проверка и по един любопитен казус, който под мотото "Така е честно" прави реклама на няколко престъпления по смисъла на Наказателния кодекс. Един певец, който няма издаден албум и сам си пуска парчетата в мрежата, изведнъж се е превърнал в яростен борец за авторска справедливост и в нейна защита краде колата на непознато момиче. Дали е "кражба" или "противозаконно отнемане на МПС" – законът предвижда наказания и за двете, както и за подбудителството, че подобно действие е "честно".

Странни идеи за телевизия има във футболния съюз.

Те отказват излъчване на мачовете, докато не се уредят едни пет милиона лева. При това футболният съюз иска не да ги даде на телевизиите, а те да му ги платят, за да гледаме нагласени срещи между чалга-манекени. Иначе щели да си направят собствена телевизия. Което е чудесна идея – тогава ще стане ясно, защо Тед Търнър нарича това "забавление за наистина много богати момчета", а също така – защо трябва да се изпълняват договорите, според които футболният съюз трябваше, като взе парите от телевизиите предния път, да им създаде и условия за нормална работа. Сега всички очакват премиерът пак да обещае едни пари и така нареченият футбол да продължи, както си знае.

А премиерът е щедър. На обещания –

след като обеща парите на "Газпром" на ЦСКА и уреди варненското пристанище да налее пари в баскетболния "Черно море", в Лондон обеща още зала на волейболистите, световна боксова среща на Кубрат Пулев и някаква помощ на Йордан Йовчев.

След богатата на обещания визита при олимпийците ни Борисов им съобщи, че след него идва и президентът, който е "приятно момче, не натоварва". Плевнелиев не коментира доста обидната квалификация, но успя да произведе достатъчно смут, след като обяви, че има голям интерес към приватизацията на Пристанище Варна, без някой изобщо да е предлагал идеята за продажба на единствения печеливш български порт. От хаотичните обяснения за премиерската визита в Лондон по време на Олимпиадата, но не заради нея, не стана ясно и защо изобщо са похарчени пари за разходката. Разбира се, видяхме как българският премиер мачка в прегръдките си британския си колега и го нарича "Дейвид".

"Дейвид" обаче директно обвини "Хизбула"

за атентата в Бургас, а за останалото се измъкна дипломатично, поради което това българско посещение на Острова е точно толкова полезно, колкото и предишното, при което Борисов отиде, за да помаха за сбогом на предишния премиер.

За довиждане този път научихме вероятната нова стратегия на премиера - "Ако държавата извади 1-2 милиарда да ги инвестираме в спорт, вместо в здравеопазване, образование, инфраструктура, съм сигурен, че ще вземем с 10-15 медала повече." Но и без тази „олимпийска” идея ударите по изброените сектори са достатъчно.

Шефът на здравната каса доктор Пламен Цеков обяви, че ще бори с преразхода с точно планиране. За всяко тримесечие болниците ще имат определен брой пациенти, които ще могат да приемат, лекуват и оперират. За спешност се дават 30 на сто от лимита. Който остане под чертата, ще си търси болница с лимит или ще чака до следващото тримесечие. И не е лошо да стане ясно отсега - ако лекуват по-малко – ще ги глобяват или ще им дават премии.

Важно е, за да знаем от какво да се пазим –

да си умрем преди да ни дойде редът или да ни оперират без нужда, за да се изпълни плана. Един възможен отговор даде българин, загубил детето си от болест – той ще строи болница за други болни деца. Човекът искаше да остане анонимен, но кабинетът се погрижи името му да изтече в медиите, вероятно защото след това ще се подреди за откриването и контрола на финансирането.

Новини имаше и за пенсионерите. Правителството предлага поредния данък, наречен за благозвучие задължителна застраховка "Достойни старини". С нея държавата щяла да финансира грижи за възрастните. Които, ако получаваха прилични пенсии и живееха в прилична държава, вероятно и сами щяха да могат да се погрижат за достойните си старини. Колкото до инфраструктурата, седмицата беше белязана от

наченки на здрав разум при говоренето по темата.

Първо Камарата на строителите предупреди, че българските пътища извън магистралите са в плачевно състояние и страдат от хронична липса на пари, а именно те са основните връзки между градовете и хората. После и регионалната министърка Лиляна Павлова заяви, че "те" не делят пътищата на малки и големи и започват да обръщат внимание на второкласната и третокласната пътна мрежа.

Освен това обещание във Варна Лиляна Павлова за пореден път, сега май окончателно, отказа държавни пари за варненския булевард "Трети март". След като първоначално надутата сума беше ревизирана до 9 милиона, тази седмица стана ясно, че и толкова няма да ни дадат от бюджета. Министерското предложение беше ремонтът на булеварда да се заложи в капиталовите разходи за следващата година, а държавата да финансира естакада, която да го свърже с магистралата. А очевидно в общината ще трябва да намерят пари и за ремонт на булевард "Владислав Варненчик", защото

министърката го сравни с "коловоз".

Ревизия май ще има и в многострадалния ОУП, "озеленен" на принципа "отстъпи и профанирай". Кметът вероятно ще се опита да навакса откъм червени точки следващата седмица, когато се очаква премиерът все пак да уважи празника на града. Поне така обеща Кирил Йорданов, според когото ние не сме разбрали премиерското обвинение в "мързел".

Във Варна работната седмица започна с появата на колчета по част от входовете към Морската градина. Съвсем отчетлива стана тенденцията, не само във Варна, при гражданска реакция, която не може да бъде туширана, властта да изпълнява исканията и обещания по начин, който профанира идеята.

В случая – след безспорно правилното решение колите да бъдат изгонени от парка, колчетата бяха наслагани без предупреждение към специализираните автомобили, а обещаните полицаи на КПП-та така и не бяха снабдени с точни инструкции кой може да влиза и кой – не. А и вероятно е трудно да се определи, след като

самият кмет демонстрира изненада от болницата,

изникнала на края на парка, макар че разрешителното й е от същата общинска администрация, която той ръководи. Затова и не закъсняха уточненията от типа: "Въвеждайки новата заповед за движение в Морската градина, ще се опитаме да я коригираме". Корекциите неизбежно ще засегнат ресторантите и хотелите в Морската градина.

За големия варненски проблем, наречен липса на паркинги обаче отговорът е далеч. Конкретно в случая липсата на място за паркиране край Морската градина още през първия ден на забраната просто препълни с коли квартал "Чайка". Това обаче развълнува кмета ни по-малко от визитата на генерал Макс Хейстън, командващ Националната гвардия на щата Тенеси – не за друго, а заради възможността да си сравнят моторите. Бургаският му колега през това време приемаше поздравления за петото издание на Spirit of Burgas – онова

голямо, страшно, трудоемко и пълно с опасности нещо,

което според варненското общинско виждане, никога не може да се направи. През седмицата и любимецът на манекенките се опита да влезе в новините - Паулу Коелю нарече "Одисей" на Джеймс Джойс "вреден за литературата", защото бил "само чист стил без съдържание".

Сигурно в Бразилия си имат свой термин за това, което се получава при добре напълнена форма, лишена от стил, у нас му казваме чалга. Макар че както е тръгнало, дори и Коелю може да окаже прекалено интелектуален за следващото поколение силиконки.

Проучване на Дружеството на психолозите извади наяве следните данни – предметът български език е най-мразеният в българското училище. Основната причина – диктовките и преразказите, иначе казано – тренирането на писмената и говорима реч, с която се очаква младите българи да си пробиват път в живота. Чудно ли е тогава, че едно рекламно по същността си съобщение, което можеше да предизвика скандал, мина съвсем незабелязано. "За поредна година правителствените станции и резиденции по Черноморието са достъпни за всички. Разлика в тарифите

за чиновници и простосмъртни

няма", осведомиха ни тази седмица. Пуснато веднъж на копи-пейст журналистите, съобщението размножи "простосмъртните" за няколко часа почти във всички медии. Явно в съвременния набор на Елочка Людоедка думичката я няма. И дали, ако някой все пак е вложил ирония, имаше кой да го разбере?