Избрани Новини
Министър Павлова проверява лятната къща на Марешки
ВИДЕО:"Частен клуб? Абсурд!", възкликна Павлова и нареди проверка
"Целта на инспекциите е да се установи дали концесионерите спазват договорите си по отношение на зоните за свободно ползване, търговските обекти, медицинските пунктове, наличието на спасители", обясни Павлова преди да тръгне по плажовете.
Точно в 12:45 ч министърката започна от плажа на Албена. Нито едно нарушение не разкри тя по време на инспекцията на 153-декаровата плажна ивица на Албена. Няма отклонения нито при търговските обекти, нито в размера на свободната зона, заложена по концесионен договор. Според него пясъкът без платени чадъри трябва да е 60%. Точно толкова бе измерено и с GPS-а на министерските хора.
В края на юли е било засечено несъответствие, когато свободната зона е била 55%, но разминаването вече е отстранено, установи на място министър Павлова.
"На Албена, освен оборудване с медицински пунктове, има дори и над необходимата техника", похвали концесионера строителната министърка. Осигурен е достъп за инвалиди, за тях има и безплатни чадъри. Единствената препоръка, която Павлова отправила още сутринта след сигнал, безплатните чадъри за инвалиди да се позиционират по-близо до подходите. Това е било своевременно поправено още днес, похвали още веднъж концесионерите Павлова.
2,2 млн. лева е концесионната такса на плажовете на Албена за 1 година. Министърката уточни, че това е около 25% от всички концесионни такси, събирани от българското Черноморие.
"Все критикуваме Варна и региона, но по отношение на плажовете, Северното Черноморие е много по-добро от Южното. Концесионерите изпълняват много по-коректно своите договори и в това отношение на север са отличници", не спести похвалите Павлова.
След проверката на Албена министър Павлова се отправи към Кабакум. За там била получила много сигнали за нарушения. Оплаквали се хора дори днес сутринта, преди да тръгне на инспекциите.
"Сигналите са за незаконно строителство на плажа и липса на свободна зона за ползване", уточни Павлова и се отправи към крайварненския плаж.
Най-фрапантният случай за строителство на пясъка на Кабакум е плажната къща на аптекаря Веселин Марешки, наречена "частен клуб", който не беше подминат от министър Павлова.
"Ама това преместваем обект ли е?", слисано попита тя, когато видя къщата на самата плажна ивица, която аптекарят стопанисва. Видимо изумена от размера на плажната хасиенда на някогашния кандидат за кмет на Варна строителната министърка отсече "Според мен това не е преместваем обект".
Секунди по-късно Павлова съзря и табелата с надпис "Privаtе club", което я накара да възкликне отново: "Частен клуб? Абсурд! Не може на плаж за обществено ползване да има нещо частно".
От РДНСК опитаха да замажат гафа със строителството на пясъка, като информираха министърката, че то е станало с разрешение от общината за поставяне на преместваем обект. "А този бетон, който е излят, както твърдят хората", попита Павлова, но въпросът й остана без отговор от инспектора от РДНСК.
Марешки стопанисва ивицата Кабакум Север 2, сключвайки договор с Областна администрация, а не с министерството. Въпреки това министър Павлова разпореди измерване на свободната зона там, тъй като се осъмни в твърденията на спасителя, че тя е 50% от ивицата. Освен това тя нареди още в понеделник да бъде проверено върху каква основа е вдигната сградата, която варненци наричат "Трафопоста на Марешки", и дали е изливан бетон. Междувременно се появи и дама от медицинската служба от плажа на аптекаря. Тя не пропусна да се похвали, че отговаря само за плажа на Марешки, но след като й стана ясно, че министър Павлова не е особено доволна от това, което вижда, се ограничи в изказванията.
Топ Новини