Да оцелееш 10 дни в космическа радиация

Новините

15-08-2012, 20:33

Снимка:

lubopiten.com

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Единствените организми, които се адаптират към подобни условия са тихоходките

Няма живо същество, способно да оцелее във вакуум, при налягане от 6000 атмосфери или на температури от минус  272°C до плюс  151°C.

Освен едно - единствените организми, които се адаптират към подобни условия са тихоходките. Те са почти микроскопични същества с размери от 0,1 до 1,5 мм. Съществуват около 1000 вида от тях. Благодарение на способността си да издържат в най-неблагоприятни условия на живот, те се срещат почти навсякъде - от Хималаите до морските дълбини.

При неблагоприятни условия, те са способни, в продължение на години да изпадат в състояние на летаргия, а когато дойдат по-добри времена веднага да се съживяват. Техният метаболизъм може да се понижи до по-малко от 0,01% от нормалния, а съдържанието на вода може да падне до 1%. В това изсушено състояние тихоходката може да живее близо десет години при благоприятни условия на околната среда.

Съществото може да оцелее цели 20 месеца при -193°C и за около час при температура до 100°С . Няколко минути може да оцелее и при температури – 272°С  и +151°C.

Тихоходката оцелява и при много висока радиация. При 570 000 рентгена оцеляват половината от облъчените създания. При хората критичната точка е при 500 рентгена. Дълъг период мога да прекарат и в атмосфера на сероводород или въглероден диоксид. Тези същества се спрвавят безпроблемно и поставени във вакуумна среда или в такава с  изключително високо налягане, около 6000 атмосфери.Това е почти 6 пъти по-високо от налягането в Маринарската падина. 

През септември 2007 г. тихоходки били взети в околоземна орбита с мисията на Фотон-M3.  10 дни били изложени на вакуума на космоса и на въздействието на космическата радиация. След връщането на Земята, 68% от тях били оцелели. Това е доказателство, че тихоходките са единствените същества, способни да издържат на екстремните условия на космическото пространство.