Руските чиновници предпочитат България за покупка на имот

Парите

20-08-2012, 13:51

Снимка:

АРХИВ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

България не се смята за елитен пазар, купува се основно за почивка

Анализ на имотните декларациите на висшите руски държавни служители показват, че България е най-популярната дестинация за купуване на имот. 

Те са около една трета от всички декларирани задгранични имоти, пише московският в. "Ведомости", цитиран от Дневник. Става дума основно са евтини и неголеми апартаменти. Поводът за анализа е, че през есента Държавната дума на Русия ще разгледа поправки в закона за държавните служители, с които ще се забрани на администратори, депутати, сенатори, военните на всички нива и структури, както и на техните семейства да притежават активи зад граница. Който не се раздели с имота си, ще бъде глобен и дори се предвиждат наказания с лишаване от свобода. „Но засега никой не се бои”, пише изданието.

То е проучило хиляди имотни декларации за 2011 г. и сред тях над 100 души официално са обявили, че имат имущество в 26 държави. Мнозина са го направили, защото идват от бизнеса и няма какво да крият за средствата, с които са купили, а имотите на други са "несериозни", т.е. струват по-евтино, отколкото, ако притежаваш нещо в Подмосковието, предполага "Ведомости".

След България следва Италия, където цените също са до 10 пъти по-ниски, отколкото в руската столица. Собственици са предимно сенатори, а се търсят вили в стил Медичи с голям земеделски участък, лозе, маслинова горичка. Трета е Испания и по-точно Марбейя, Коста дел Сол и Пуерто-Банус. Любопитно е, че според имотните декларации Финландия е по-популярна, отколкото Гърция.

"България не се смята за елитен пазар, не можеш да я сравниш с Монако, Лондон или Ню Йорк. Тук се купува основно за почивка, практически няма проблеми чужденец да купи имот", обяснява Георгий Качмазов от портала за имоти Tranio.ru.

Думата ще обсъжда два варианта, засягащи задграничните имоти - единият предвижда просто задължение те да се декларират, а другият е доста по-строг и може да задължи споменатите категории служители да продадат имуществото си в друга държава до 6 месеца, иначе ги заплашва глоба до 10 милиона рубли или затвор до 5 години. Юристи коментират, че дори да бъде приет "твърдият" вариант, пак има начин имотът да се прикрие като се прехвърли на фирма.

Депутатът Гудков например казва пред "Ведомости", че е готов да прехвърли имота си в България на бившата си съпруга. Но Сторчак е категорично против поправките в закона и заявява, че ако те минат, по-скоро ще напусне администрацията. Според него промените ще противоречат на Конституцията на Руската федерация.