Избрани Новини
Борят цените по американски
Може да въведат ваучери за основни стоки
Възможно е у нас да се въведе подпомагане, подобно на това в САЩ, където има ваучери за определени социални групи и специални цени на храни от първа необходимост. Още преди две години наша парламентарна група се е запознала с опита на Щатите за този вид подпомагане. Финансовият министър Симеон Дянков също предложи подобно решение за високите цени на храните.
"Единствените регулации, които държавата би могла да въведе за стопиране на цените, са възможни само при някои храни, които са от жизнена необходимост за деца, пенсионери или социално слаби", каза вицепремиерът пред Нова телевизия вчера. Той уточни, че в рамките на социалната политика на САЩ от години е поставен таван при цената на млякото. Мотивът е, че това е жизнено необходим продукт за децата. Според Дянков този тип регулации биха могли да се приложат временно и в България, но само за точно определени храни. За целта е нужно решение на Народното събрание да определи максимални цени за някои стоки.
"Това е много добра идея, но за да се въведе, трябва първо да се провери дали е допустимо от гледна точка на ангажиментите ни като страна членка на ЕС", коментира шефката на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева /ГЕРБ/. Тя сподели, че при посещението си в Щатите през 2010 г. нашите депутати са видели на практика как действа тази система за подпомагане. "Не се фиксират цени, а се определят магазини, в които подрастващите или бременните могат да пазаруват с карти с определен лимит", обясни тя. С държавната субсидия американците си купуват мляко, плодове и зеленчуци. Според Танева депутатите и управляващите ще помислят как може да се приложи американският опит у нас.
Идеята на финансовия министър може да се тълкува и като предложение за въвеждане на тавани на цените, коментираха от хранително-вкусовата промишленост. Според тях обаче подобна крачка е антипазарна и не би била от полза нито за бизнеса, нито за потребителите.
"Не могат да сложат таван, който да е по-нисък от цените, които се предлагат в момента и се определят на базата на търсенето и предлагането", смята Димитър Людиев от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите. На същото мнение е и Симеон Присадашки от Асоциацията на млекопреработвателите. "Ако искат таван на цените, трябва да направят държавни компании и да работят с дотации за фермерите. Но съм сигурен, че и така няма да достигнат по-ниски от нашите цени", каза Присадашки.