Избрани Новини
Плажовете без стопани - от догодина със спасители
За да се обезпечат финансовото спасителните постове ще има преразпределение на парите от концесионните такси
Това предвижда промяна в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, която ще бъде внесена до дни.
"Промяната има за цел да се намалят жертвите по родните плажове. Статистиката показва, че най-много удавени има на неохраняемите пясъчни ивици", обясни варненският депутат от ГЕРБ и вносител на предложението Димитър Атанасов. По негова инициатива, днес се събраха областните управители на Варна, Бургас и Добрич. С влизането в сила на законовите промени именно губернаторите ще трябва да обезпечават охраната на плажовете без стопани.
"Пясъчните ивици, които се отдават на концесия или под наем имат спасителни постове и медицинско обслужване, защото това е залегнало в задълженията на концесионерите и наемателите. Не така обаче стоят нещата с плажовете, които МРРБ или Областна управа не успява да отдаде. Те остават без охрана и там има най-много инциденти", обясни Атанасов.
За да може финансовото да се обезпечат спасителните постове от областните управи ще има преразпределение на парите от концесионните такси и наемите.
Към момента от концесионните такси 50% влизат в държавния бюджет, а останалите 50 на сто в общинския. С новата законова рамка 50 % на общината ще се поделят с Областна управа. В общинският бюджет ще влизат 30 %, в Областна администрация - 20 на сто, процентът за републиканския бюджет ще си остане същия.
В бюджета на община Варна влизат 1,5 млн. лв. от концесионни такси за плажове. От тях 600 000 лв. ще се дават на Областна, които ще се харчат целево - само за спасителни постове и медицинско обслужване по неохраняемите пясъчни ивици.
15 са останалите плажове без стопанин във Варненско тази година. 32 пък са в област Добрич. "Идеята на законовата промяна е да се спасят човешки животи. Нямаме възможност да обезпечим цялото крайбрежие, което е хиляди километри, но на местата където има струпване на хора, макар и плажовете да не се стопанисват трябва да има постове", коментира Димитър Атанасов. Комисия със служители на МРРБ и Областна управа ще преценяват къде е най - подходящо да се поставят спасителните постове и медицински екипи. Около 2500 лв. струва издръжката на един пост месечно с двама спасители на смени. Спасители на безстопанствените плажове се предвижда да има от 15 юни до 10 септември.
Законът за устройството на Черноморското крайбрежие е между първо и второ четене и промените ще бъдат внесени до 3 септември, посочи още Атанасов. Той уточни, че те вече са обсъдени с шефката на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова и министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, които са дали "зелена светлина". Имало е атаки от "червени" депутати. След уточнението, че в закона ще залегне парите да се дават само за целево харчене за спасители обаче мнението на опозицията се променило и тя също ще подкрепи промените в закона.