Избрани Новини
Тийнейджъри помагат на връстници
Връстници обучители помагат на всеки тийнейджър да знае своя ХИВ статус, как да се предпазва от болести, предавани по кръвно-полов път и как да отстоява правата си.
Световната мрежа Y-Peer организира за трета година международна кампания, наречена “10 Days Of Activism”,
целяща да пропагандира дейността на мрежата и да привлече вниманието на младите хора, като основната цел е да им обясни, че трябва да се грижат за репродуктивното и сексуалното си здраве и правата си.
Градове от всички 50 държави в мрежата ще организират различни дейности (улични изяви, беседи и обучения) по време на 10-те дни на активизъм.
България e част от мрежата, в страната работят 18 пилотни общини чрез различни НПО. Една от тези пилотни общини е Варна и нейни представители сред Y-Peer обществото са доброволците на Rebels – Клуб 7 Варна.
От 1-ви до 10-ти септември България също ще участва в кампанията, Варна ще се включи в инициативата на 8-ми септември.
Идеята на доброволците от “Rebels” e да съберат колкото може повече млади хора с различни дейности и събития на входа на морската градина.
Всичко ще започне в 18:00 с флашмоб, следва игра наречена “Lovebox” или състезание по слагане на презерватив „на сляпо”.
През това време доброволците ще раздават печатни материали из цялата морска градина, а други ще разговарят с връстници, разяснявайки им дейностите на клуба и ще събират поддръжници за проекта „Искам да знам”.
В изявите на входа на морската градина ще се включат млади диджеи, рапъри, брейкъри, скейтъри и танцьори.
Y-Peer е мрежа от млади хора и подкрепящи ги възрастни професионалисти и представители на различни организации от различни държави.
Y-Peer се стреми да повишава информираността сред младите хора по посока на теми като анатомия и юношество, контрацепция, сексуалност и джендър, сексуално преносими инфекции (СПИ), ХИВ и СПИН, психоактивни вещества (ПАВ) и други.
Младежите се опитват още и да мотивират младите хора да променят своето поведение, за да водят здравословен начин на живот, в който се чувстват способни и отговорни сами да взимат решения.
Това се случва по един по-нестандартен метод, а именно „Връстници обучават връстници”. Доказано е, че един тийнейджър е много по-отворен да говори на тези теми със свои връстници, отколкото с учител или родител и това е само едно от предимствата на този метод.