Сирия изпрати най-смъртоносната седмица

Новините

03-09-2012, 09:23

Снимка:

Архив

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Убитите са най-малко 1600

Най-малко 1600 души са били убити миналата седмица в Сирия в най-смъртоносната седемдневка от началото на въстанието срещу президента Башар Асад през март миналата година.

Това оповести Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ), цитиран от АП. Гражданската война в Сирия стигна преломен момент през август, когато силите на Асад за първи път пуснаха в действие военна авиация, за да смажат бунта.  Боевете достигнаха и най-големия сирийски град - Алепо, където бе сравнително спокойно през 17-те месеца на въстанието, пише dir.bg.

Оценката на УНИЦЕФ намира потвърждение в съобщенията на две опозиционни групировки, според които август, с около 5000 жертви, е станал най-смъртоносния месец от началото на конфликта. Базираният в Лондон Сирийски център за наблюдение на човешките права съобщи вчера, че 5440 души, от които 4114 цивилни, са били убити миналия месец. По данни на Местните координационни комитети цивилните жертви през август са били 4933, съобщи БТА.
Най-малко 25 души са убити при нападение срещу сунитско село в сирийската провинция Хама, предаде Ройтерс Арабските монархии поискаха международната общност да предприеме "ефикасни мерки", за да защити цивилните в Сирия и призоваха към "мирно предаване на властта". Страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив осъдиха продължаващите убийства.

Междувременно стана ясно, че Сирийският национален съвет – главната опозиционна коалиция – ще се разшири като приеме нови опозиционни групи и се реформира. Това ще стане на конгрес през септември, на който ще избере своите ръководители, съобщи БГНЕС. Решенията са били взети на съвещание на ръководството на Сирийския национален съвет, завършило в събота вечерта в Стокхолм, предаде АФП, като цитира неговия говорител Жорж Сабра. На съвещанието мандатът на председателя на съвета Абдел Басет Сайда, който завършва на 9 септември, е бил продължен с един месец до конгреса през септември.