Избрани Новини
Протестният вот - с 30% повече от този на президентските избори
Десетките движения, сдружения и партии от типа на оглавяваните от Марешки, Янев, Ковачки целят или да бъдат патерица на управлението, или да разсейват гласове
Той казва, че има на политическия пазар дъжд от малки претенденти – Марешки, Яне Янев, Слави Бинев, Христо Ковачки, разбира се – Меглена Кунева, като прави извода, че е очевиден стремежът на вота да се разпръсне и да не се концентрира на едно място.
Социологът смята, че все пак БСП е успяла с подписката за референдума да насочи вниманието към себе си, защото в момента тя се възприема като събитие „Интересът на БСП е да концентрира наказателния вот, който ще бъде много по-голям, отколкото на втория тур на президентските избори. Защото от тези 1 400 000 души не бяха гласове за БСП. Твърдото ядро на БСП е горе-долу толкова, колкото подписи е събрала партията за искането за референдум. Вече и ГЕРБ има твърдо ядро и то е горе-долу толкова. Именно затова борбата е за периферията. Затова и темата за АЕЦ “Белене” се вписва.
Асланов коментира и хипотезата, че темата за референдума е също толкова удобна за ГЕРБ, колкото и за БСП, именно от гледна точка на твърдото ядро на управляващата партия. Тази хипотеза, че това е тема, която би могла да изтласка всички останали теми на заден план и би могла да бъде от полза на двете големи партии, т.е. противопоставянето за АЕЦ “Белене” би могло да разчисти терена от малките партии и остават двете големи формации. Висока е вероятността това да ползва двете големи партии – БСП и ГЕРБ. Темата няма да даде възможност на малките партии да извадят силна политическа теза, чрез която да насочат вниманието към себе си. Кой ще спечели от това, е въпрос с неизвестен отговор на този етап. Този отговор ще дойде до изборите. Очевидно, в ръководството на БСП смятат, че това ще бъде в техен интерес.
В интервюто се коментира и темата за управляващите. „Ядрото на ГЕРБ се формира след като спечелиха парламентарните избори, т.е. в началото на техния мандат - през първите две години. Това се случи, когато много мощни средства за влияние групираха около позиционираната вече във властта партия някакви публики, на база на по-ясна заинтересованост. ГЕРБ спечели изборите, без да разполага с такова ядро. Партията на Борисов на практика обра целия протестен вот срещу Тройната коалиция и Доган. Чисто фанатично предана агитка Борисов получи след като се позиционира във властта и на базата на насочения интерес на различни хора към действията на управлението. Очевидно няма как да се заобикаля това явление. Това вече е партия, която дори и да загуби парламентарните избори, няма как да изчезне толкова бързо като някои други партии”, казва социологът.
За премиера Борисов той смята, че може, а дори и в управлението си се държи като опозиционен лидер. Непрекъсвано воюва с нещо. Това е стилът му, който поне досега му носеше успех. За него методът на управлението е перманентната война. А дали може да бъде такъв след като загуби изборите, е сложен въпрос, защото не знаем отговора на въпроса дали той може да губи и какво ще направи, ако загуби. Явно, че поне на спортния терен загубите му се отразяват тежко психически и една политическа загуба не се знае в какво емоционално състояние ще го прати.
ГЕРБ ще използва целия властови ресурс, за да спечели още един мандат, прогнозира Асланов. „Нямаме съмнение, че тези техники, които бяха използвани за видимото опорочаване на изборите при последната кампания, могат да се мултиплицират в още по-голям тираж за бъдещите избори. Говоря за употребяването на целия държавен ресурс, на МВР най-вече, и разни други техники за контролиране на корпоративен вот и, разбира се, на откровено купен вот.” По негово мнение опозиционните партии поне досега подценяват проблема. При положение, че неправителственият и граждански сектор в България е много слаб, не може да се разчита на него, а на политическия ресурс.
БСП, казва Асланов, си поставя целта да създаде мрежа от един изборен актив от около 25 000 души, който да бъде обучен специално за порочните практики и техники за противодействие на всички законови действия, ядро, което да следи и контролира изборния процес и да респектира онези, които биха имали намерение да го опорочат, но трябва да се опита да го направи съвместно с други демократични партии..
За деснцита Асланов казва, че не е сигурен дали това, което се случи, е дело на ГЕРБ, или на собствената им глупост. Времето до изборите е достатъчно, за да се вземат в ръце и лидерите да разберат, че избирателите на сините не се делят на партии. Те се опитват да ги разделят, а по този начин голяма част от гласуващите за тях просто ще останат в нищото, друга част ще потърсят алтернативи – дали Кунева, дали някой друг. Това, което остана в този избирателен корпус, е малко вероятно да отиде към ГЕРБ.
Кунева си поставя за цел да измести Доган като балансьор, „ да иска да хване в ръката си златното ключе и от нея да зависят много неща, при хипотезата, че е трудно постижимо монолитно мнозинство.” Макар че е много трудно да се предположи, че тя би реализирала такъв резултат, че да измести Доган от третото място. За третото място претендират, поне на думи – Марешки, Яне Янев и Волен Сидеров и разни други. Но ДПС е подценена партия в предизборните сондажи от социолозите, а там има много мощен и скрит вот, който ние не можем с нашите стандарти инструменти да уловим. Освен това тази партия е доказано мобилизираща се на парламентарни избори.
Разговорът не пропуска и целта на десетките движения, сдружения и партии от типа на оглавяваните от Марешки, Янев, Ковачки. За тях се сочат два варианта- да бъдат “патерица” на управлението, или да разсейват гласове.
И двата варианта са възможни. Истината е, че подобни бизнес-ориентирани формации изпаднаха в изключително силна зависимост от политиката и правителството и, за да оцеляват, са принудени да се сближават с политически субекти, които в тяхната представа имат потенциал да образуват правителствен и управленски център, от който те ще бъдат зависими. Техният бизнес не може да съществува на собствен ход без помощ от държавата.
ГЕРБ получават съвети от умни хора. Та тези хора са им казали, че протестният вот ще бъде поне с 20-30% като обем по-широк, отколкото на президентските избори. Тяхната тактическа грижа ще бъде да се мъчат да разпръснат наказателния вот. Ако протестният вот се концентрира на едно място, с абсолютна сигурност БСП ще бъде първа политическа сила, без значение дали ще управлява. Целта на ГЕРБ е да намали тази опасност, пръскайки този наказателен вот.
Целта на управляващите ще бъде да легитимират в съзнанието на публиката много на брой алтернативи, които са приемливи за голяма част от публиката. Към това трябва да прибавим, че се готвят точно преди изборите да разстроят трайно работата на държавната администрация и да я блокират, местейки институции напред-назад. Действията на държавната администрация са генератор на непрекъснати скандали. Всеки ден излиза нещо. И те очевидно не могат да контролират този процес, следователно предпочитат да го блокират, ухажвайки администрацията с обещание за по-високи възнаграждения. Т.е. целта е да ги направят, ако не активни поддръжници на политиката на ГЕРБ, то поне пасивни и неутрални, за да не им вредят преди избори.
Не е подмината и темата за скандала с Бистришките тигри, които летят до Варна с правителствения самолет.” Бойко Борисов – това е българският народ. Друга тема е дали ни харесва или не. Но българският народ се състои от хора, които биха направили същото в неговото положение. Ако българинът има възможност да прави нещата, които прави неговият премиер, той би ги правил. Този скандал говори за злоупотреба с власт и ще се запомни с това. Хората подсъзнателно не обичат прекаляването.Масовият човек не се мръщи много на простотиите. Затова простащините, които ръсят лидерите на ГЕРБ начело с техния вожд, забавляват публиката, но злоупотребата с власт нито се прощава, нито се забравя.