Френски сенатори ни критикуват за еврофондовете

Новините

03-09-2012, 12:54

Снимка:

Архив

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Това са най-ниските нива на усвояемост е 27-те държави - членки на ЕС

Забавеното усвояване на еврофондове от България и Румъния след присъединяването им към Европейския съюз навреди на прехода на страните към демокрация и пазарна икономика, заявяват френски сенатори в доклад, цитиран от EurActiv,

съобщава Дневник.Процесът в България напредва бавно, смятат петимата сенатори, които скоро посетиха България от името на комисията по външни работи към Сената. Процесът на преход в Румъния обаче е далеч от приключването му, пише в доклада.

Документътъ от 50 страници коментира "историческото" разширяване на ЕС, включително влизането на Румъния и България, които са определени като франкофонски държави. Сенаторите изтъкват проблемите в двете страни и подчертават, че еврофондовете не се използват правилно, за да помогнат на икономиките им да достигнат останалата част от ЕС. В бюджета на ЕС за периода от 2007 г. до 2013 г. са били отпуснати 19.7 милиарда евро за Румъния и 6.9 милиарда евро за България, Румъния обаче е усвоила до 1 януари 2012 г. едва 4%, а България - 19%. "Това са най-ниските нива на усвояемост е 27-те държави - членки на ЕС", коментират авторите на доклада.

Целта на структурните и кохезионните фондове на ЕС, отпуснати за България, е да увеличат БВП на страната с 9%, ако бъдат правилно използвани, до 2015 г. В Румъния тези фондове могат да добавят 3.8% към БВП.

Причините за неспособността на страните да инвестират еврофондове е липсата на опит и на административен и съдебен капацитет, продължаващите измами и ограниченията, свързани със съфинансирането, твърдят представителите на френския Сенат. "Еврокомисията скоро се договори, че степента на съфинансиране трябва да бъде променена от 15% на 5% за България и Румъния", коментират те. По думите им комунистическите режими в двете страни са стрували две от сегашните три поколения и са лишили от съзнание гражданското общество.

Сенаторите са на мнение, че докладите на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка понякога са твърде строги, особено по отношение на Румъния. Последните доклади за двете страни, публикувани на 18 юли, са определени като "крайно негативни" за Румъния и "малко по-благосклонни" за България. Въпреки това сенаторите подкрепят усилията на Брюксел да упражнява надзор. "За доброто на Румъния и България и за доброто на Европа някой трябва да бъде бдителен, защото в тези страни битката никога не е спечелена!" Някои от хората в България и Румъния, с които са се срещнали, са им казали, че без натиска от Еврокомисията двете държави биха били в много по-лошо състояние.