Избрани Новини
Не таван, а работещ пазар укротява цените
Няма конспирация за референдума, ще спазим закона, казва парламентарната шефка Цецка Цачева
- Г-жо Цачева, днес започва тежка сесия на Народното събрание. Какви ще са приоритетите?
- Всяка сесия не е лека. Но по-особеното, което характеризира тази, е, че е последната, стартираща през септември на това Народно събрание. Нормално е страстите да се нажежават, защото навлизаме в предизборен период.
За този сезон бих откроила няколко теми с голям обществен интерес. За септември акцентите ще са два. Второто четене на промените в Изборния кодекс. В ГЕРБ сме последователни в желанието си правилата за изборите да са ясни достатъчно рано, за да могат гражданите и изборната администрация да се запознаят с тях. Втората тема ще е изборът на 11-членната парламентарна квота във Висшия съдебен съвет. Изборът на 26 септември ще е прозрачен, ще се състои след обсъждане на кандидатите. Публичното им изслушване ще е на 11 септември в правната комисия. То ще е достатъчно прозрачно, с възможност всеки номиниран да защити концепцията си за реформа в съдебната система.
- Вече имате ли фаворити сред 17-те кандидати?
- В личен план отсега мога да кажа, че ще подкрепя Юлияна Колева. Тя ми е състудентка от Юридическия факултет на Софийския университет, познаваме се вече повече от 30 години и мисля, че е изключително удачна и достойна кандидатура. Останалите кандидати не ги познавам лично. В момента се запознавам с концепциите им - мисля, че има достатъчно сериозни имена, които заслужават да бъдат подкрепени.
- В Темида предстои още една голяма промяна - избор на нов главен прокурор. Завъртяха се вече имената за наследник на Борис Велчев, чийто мандат изтича - на заместниците му Бойко Найденов и Галина Тонева, както и на шефа на окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров. Питам ви като юрист - имате ли предпочитания?
- Мисля, че още е твърде рано да се обсъждат конкретни имена, въпреки че не е лошо достатъчно време напред обществото да бъде информирано. Първо ни предстои да изберем ВСС, който след това да стартира процедурата за избор на нов главен прокурор. Убедена съм, че освен тези три имена, които споменавате, има достатъчно добре подготвени юристи с добро име на честни и обективни професионалисти. Така че вярвам, че новият ВСС ще направи правилен избор.
- Чували сте и други имена ли?
- Няма да бъда аз, ако сега обявя в медийното пространство някакво име. Знаете, че никога не коментирам нещата, преди те да са се случили по съответния процедурен ред.
- Да се върнем на Изборния кодекс. Шефът на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев имаше идея кандидат-депутатите да минават през психотест. Ще бъде ли приета тя?
- Тук трябва във вестника да напишете в скоби: "Смее се". Аз по принцип съм човек, който споделя нестандартни идеи. Но мисля, че е нереалистично това да се случи.
- Остава отговорност на партиите кого ще предлагат за парламента?
- Точно така. Представяте ли си механизма на издигане на депутатски листи - според мен ще е нужно да внесем от някъде психиатри, защото с практикуващите лекари, ако на всички партии листите трябва да бъдат проверени... Това е несериозно. А когато едно лице вече е народен представител, влизаме в специални норми на конституцията.
- Друга голяма тема тази есен ще е поисканият от БСП референдум за АЕЦ "Белене". Заговори се, че ГЕРБ ще редактирате въпроса...
- Къде се е заговорило?
- По-скоро са опасения на червените.
- Значи червените си говорят, че ние пак нещо конспиративно, в тяхната риторика, по техния начин на действие, ще предприемем! Това, което мога да заявя, е, че ще приложим действащия закон. На този етап това, което е свършено от администрацията на парламента, е, че са приети по надлежния ред томовете с подписи, извършен е опис и по правилата подписката е изпратена на проверка в главна дирекция ГРАО. Когато се върне подписката след проверката, ще бъдат предприети по-нататъшните стъпки, както те са разписани в закона.
- Кога го виждате - премиерът заговори, че е добре референдумът да се съчетае с изборите, но те са много назад във времето. А допитването до народа е скъпо. Как ще отиграете това?
- Много е рано да се обсъжда темата. Има още много неизвестни - дали подписката отговаря на условията на закона, кога ще влезе в парламента. Но това, което мога да гарантирам, е, че законът ще бъде спазен.
- По закон на референдум не могат да се решават въпроси, които касаят държавния бюджет. И, доколкото строеж на втора АЕЦ все пак е финансов въпрос, пряко свързан с НЕК, която обаче е 100% държавна собственост, дали няма да кажете, че референдумът не отговаря на закона?
- На всичко това ще получите отговор първо вие, медиите, които отразявате дейността на Народното събрание. Но когато в пленарна зала се обсъжда решението.
- Наскоро вицепремиерът Симеон Дянков лансира идеята парламентът да сложи таван на цените на стоки от първа необходимост, за да се пререже спекулата. Реалистично ли е?
- Ако правителството като субект на законодателна инициатива внесе подобно предложение в Народното събрание, по съответния ред то ще бъде обсъдено. Но аз си мисля, че цените, доходите на гражданите, са пряко следствие от работещата икономика. И за мен е много по-важно ние, като законодателна институция, да приемем добри правила. В тази посока са били действията ни до момента в 41-ото НС. И направеното в условия на криза за създаване на благоприятен инвестиционен климат се признава и от нашите партньори, а мисля и от опонентите ни в страната. Убедена съм, че ще продължим в тази посока.
- Вие сте депутат от Плевен. Научихте ли организацията там как да се пази от СПИН/БСП?
- (Усмихва се) Плевенската организация на ГЕРБ е имунизирана от подобно заболяване. Така че не е необходимо да полагаме занапред някакви изключителни грижи.
- Забавлява ли ви скандалът в БСП след СПИН изцепката на соцдепутата Антон Кутев?
- В първия момент реших, че е некоректно предадена фраза. Не повярвах, че е възможно народен представител да заяви подобно нещо. Признавам, че в тази размяна на позиции най-много ме подразни намесата на децата - говоря за сина на Корнелия Нинова. Недостойно е между политически партньори, дори и между опоненти, да се замесват деца. Още повече, които са направили така, че името на България да е известно в определени среди. Синът на Корнелия Нинова е в националния отбор по математика, беше на световна олимпиада в Аржентина. Заболя ме като майка, когато се стига дотам политици да вадят аргументи един срещу друг, замесвайки децата си в подобни истории. Грозно е.
- Имаше идеи да се промени организацията на работа в парламента - контролът да бъде преместен, заседанията. Какво ще предприемете?
- Няма постъпили такива искания за промяна в правилника. Ако постъпи, ще го обсъдим. Но когато една работа върви добре, не се променя в последната година. За мен няма назряла потребност от промяна на правилата, по които работи Народното събрание.
- Как се движи преустройството на зала "Св. София" в бившия Партиен дом, която трябва да стане пленарна. Процесът вече е необратим, но кога ще стане факт?
- В момента върви техническото задание и подготовката на работните проекти. Предстои обществена поръчка за изпълнител. Реалистично е до края на този мандат да започнат подготвителни организационни работи. Но самото преустройство ще се случи в мандата на следващото Народно събрание.
- Какво ще стане с настоящата сграда?
- Споделяла съм убеждението си, че тази сграда, която е символ на парламентаризма в България, трябва да остане такъв и занапред. В нея могат да се правят тържествени сесии по полагане клетва на народни представители, отбелязване на различни поводи, може да се въведе всяка нова сесия да започва с тържествено заседание. И трябва да продължи по-интензивно образователната програма, която и в момента правим. Парламентът трябва да е достъпен за всеки гражданин, като се започне от младежка възраст. Според мен това е начинът институцията да получава по-високо уважение - чрез знанието и възпитанието какво точно работят депутатите.