Край Варна чадърите вече струват 1 лев

Мисия Варна

07-09-2012, 12:40

Снимка:

Архив

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Изпращаме трудно, но успешно лято, казва туристическият бранш

Летният туристически сезон през 2012 година беше труден за туристическия бранш, но постигна положителни резултати,

отбеляза в предаването "Тази сутрин" доц. Стоян Маринов, зам.-председател на Варненската туристическа камара. "Върнахме се към успешната 2008 година" посочи Маринов и добави, че от разговорите си с хотелиери знае, че те са отчели ръст на нощувките. Приходите им също са нараснали, но с по-малки темпове заради промоциите, които дават на туристите. Повечето от хотелиерите вече подписаха договори с туроператорите за следващия сезон. Очакванията са той да бъде по-добър от сегашния, каза представителят на туристическия бранш.

По думите на Маринов винаги инциденти, като атентата в Бургас, се отразяват на имиджа на страната, като туристическа дестинация. "Загубихме няколко хиляди израелски туристи, но броят им бързо ще се възстанови". Фалитът на руските туроператори е засегнал по-скоро реномето на чуждите фирми, изпращащи у нас туристи, смята той. Цените на туристическите услуги падат драстично след края на сезона, отбеляза Маринов. Край Варна чадърите вече струват 1 лев.

По-малко инциденти по Северното Черноморие

По-малко смъртни случаи на море, но по-тежък сезон за спасителите по Северното Черноморие. Тази година имаше силно вълнение и след това мъртво течение, което продължи много дълго. Проблем нямаше да има обаче, ако плажуващите спазваха флаговата сигнализация. Спасителите за пореден път настояват да се въведат солени глоби, както е в другите държави.
Трима българи и един чужденец - такава е черната статистика на Водноспасителната служба този сезон. Всички те обаче са се удавили или на неохраняеми плажове или са влизали в морето вечерта.

Сезон 2012 ще се запомни с поредните фалити на руски туроператори. Това генерира загуби за хотелиерите. "Вече втори сезон сме изненадани от туроператори, които не заплащат услугите, които са ползвали" каза Лазко Жарданов, управител на хотел. "Това са едни загуби, които не са само от този сезон, а са натрупвани загуби от минали сезони, които ние очаквахме да ги покрием". Родните туроператори пък загубиха над 3 милиона евро заради фалита на руските фирми. Задължителните застраховки, които имат нашите агенции защитават само правата на българските туристи изпратени в чужбина. За това предлагат да се разграничи дейността на фирмите у нас на входящ, изходящ и вътрешен туризъм, съобщи Btv.

"По този начин можем да обособим самите застраховки в различните видове туроператорска дейност и да осигурим възможността на нашите доставчици, ако изпаднем в такава ситуация да бъдат удовлетворени със сумите, които ние им дължим на тях", обясни Донка Соколова, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на туристическите агенции.

По Южното Черноморие цените паднаха наполовина

В началото на септември коренно различен Слънчев бряг от пика на сезона - шумните младежи чужденци, наливащи се с алкохол са заменени от възрастни двойки и семейства с малки деца. Това, заедно с драстично свалените цени, привлича тук и българи. Специални празнични оферти в Слънчев бряг няма, но за това пък през септември цените са наполовина. Ако в пика на сезона в четиризвезден хотел стая за семейство с дете на "ол инклузив" е струвала 250 лева, сега е 120. В база три звезди намалението е от 195 на 90 лева. В повечето обаче местата са заети от чужденци до края на месеца. В Равда разчитат на българите да удължат сезона, намалили са цените с 30 на сто, което дава резултат.

В по-малките курорти на юг, като Китен, Приморско и Черноморец може да се спи и за 10 лева на човек.  За разлика от хотелите, в ресторантите намаления няма. И през септември порция сафрид в ресторантите в Несебър струва 13 лева, зарган - 16. В крайбрежните капанчета в Равда е далеч по-евтино. Там цацата е по 3,50, а голямата наливна бира - 2 лева. Иначе по морето можеш да се нахраниш и за 20 лева, и за 2.