Като по сценарий и без неудобни въпроси мина изслушването на кандидатите за членове на новия Висш съдебен съвет (ВСС) от парламентарната правна комисия във вторник, пише "Труд".
Стигна се дори до там шефката на комисията Искра Фидосова да заплаши, че ще отнема думата, ако се задават лични въпроси към кандидатите.
Така предаването онлайн на процедурата и преводът на английски език не помогнаха за прозрачността на изслушването. И неудобни въпроси към кандидатите, внесени в деловодството на парламента от неправителствени организации, не намериха отговор. Депутатите се задоволиха да задават въпроси, които да не притесняват кандидатите и на които може да се отговаря шаблонно и с общи заклинания.. Питаха за независимостта, натоварването на магистратите, за дисциплинарните наказания, които налага ВСС, за публичността на съвета, за евентуалното закриване на съдилища.
"Прозрачната процедура не е 100-процентова гаранция, че най-достойните ще влязат във ВСС", заяви междувременно президентът Росен Плевнелиев.
Парламентът трябва да избере 11-членна квота сред 17 номинирани (шестима от ГЕРБ, четирима от БСП, по двама от ДПС и "Атака" и по един от независимите, РЗС и "Синята коалиция" /
Бурната реакция на Фидосова бе предизвикана от въпрос, зададен от Емил Василев (РЗС) на първия изслушан кандидат - номинирания от БСП бивш шеф на следствието и бивш зам.-правосъден министър Бойко Рашков. "Съпругата ви е нотариус, дъщеря ви е съдия. Опитът ми показва, че има търговия с влияние, корупция, които вървят по линия на семейните контакти. В малките съдебни райони това е много голям проблем. Стига се до фамилни правни монополи. Можете ли да се закълнете в децата си, че съпругата ви никога не ви е помагала в практиката ви като следовател? Или, че ако дъщеря ви ви помоли да помогнете на неин състудент, няма да го направите", попита Василев.
Фидосова прие това за нарушаване на добрия тон и призова депутатите да не задават "въпроси, които ще уронят честта и достойнството на кандидатите и семействата им". Според нея изслушването не трябвало да се превръща в трибуна за наказания.
Рашков също се възмути. "Надявах се, че ще се спестяват подобни лични въпроси. Горд съм, че моята дъщеря е съдия в най-натоварения съд - районния в София", заяви той. И се плъзна по плоскостта за тежките битови условия в районния съд. "Ще положа всички усилия да подобрим условията, в които работят тези деца", обясни той. Иначе бил готов да обсъжда семейни и фамилни зависимости, но при конкретни факти. "Подобни внушения не трябваше да се правят. Аз имам почтено семейство", заключи Рашков. Тук "личните" въпроси секнаха.
Иначе, преди да бъде изслушан, Рашков три пъти благодари на парламента за откритата процедура по избора. По думите му с нея Народното събрание дало достоен отговор на критичните бележки, че изборът е белязан от задкулисност и партизанщина.
След Рашков дойде ред на издигнатата от ГЕРБ Валентина Драганова, която е прокурор от Върховната административна прокуратура. Нейното представяне се запомни най-вече с репликата, че "дневният ред на ВСС трябва да се качва в интернетА" .
След въпрос дали би защитила независимостта на съдебната власт, ако тя бъде засегната от изпълнителната власт, Драганова призна, че в практиката е имало опити за влияние и ходатайства, но тя никога не се поддала. "Недопустимо е всяко вмешателство в работата на ВСС и на магистратите", заключи тя.
Кандидатът на ДПС Васил Петров, който досега бе инспектор към ВСС и е тъст на депутата и издател Делян Пеевски, обясни, че досега нито една политическа сила не се е опитвала да му влияе. "Заставането ми на тази трибуна за мен и за семейството ми е вълнение", обърна се към депутатите той и благодари, че е номиниран за член на ВСС.
Той не се съгласи с твърденията, че инспекторатът правел формални проверки, без да се съобразява с натоварването на магистратите. При всяка проверка Петров четял стотици дела.
Предложеният от "Синята коалиция" Владислав Славов (конституционен съдия, бивш шеф на ВАС - б. а.) лансира идеята за обединяване на районните и окръжните съдилища. Той отказа да отговори как оценява ролята си за неслучилата се толкова време съдебна реформа, защото не можело да се оценява сам.
Галина Пачовска, съдия във ВАС и кандидат на БСП, обяви, че много сериозно трябва да се промени кадровата политика на ВСС и в системата да влязат "достойни, независими и почтени хора". Според нея сега кадровите процедури са публични, но не са прозрачни.
Скандалите, които разтърсиха съдебната власт през последните години, бяха сравнени от Каролина Михайлова (окръжен съдия във Враца, номинирана от ГЕРБ) с атентатите от 11 септември. Според нея те можели да доведат до катарзис в системата.
Препитването на 17-те кандидати започна в 10 ч. До 19 ч се представиха само 11. Изслушването продължи и след това.