Напрежение по оста Русия-България за АЕЦ "Белене"

Новините

12-09-2012, 09:39

Автор:

ВАРНАУТРЕ

Всичко от Автора

Анализатори коментират иска на Москва от 1 млрд. евро

Редица руски издания коментират днес претенциите на държавната корпорация "Росатом" към българската Национална електрическа компания (НЕК).

Според "Ведомости" например отказът от строежа на АЕЦ "Белене", видял се твърде скъп на България, може да струва на страната 1 милиард евро, информира Би Би Си.

Руската компания "Атомстройекспорт", филиал на "Росатом", увеличи вчера до един милиард евро своя иск срещу НЕК.

Миналия юли "Атомстройекспорт" започна процедура срещу НЕК в Международния арбитражен съд към Международната търговска камара в Париж, за да получи неизплатени 58 милиона евро.

Сумата нарасна сега над 20 пъти; новият иск е подаден в същия съд на 10 септември, отбелязва пред "Ведомости" Сергей Новиков от "Росатом". Първоначалните искания на руската страна включваха само задължения за дейности, одобрени вече от възложителя, но "сега проектът не се осъществява и няма надежда да бъде подновен, искаме да съберем вече разноските по него", пояснява той.

Българската страна вече обяви, че не вижда основания за претенции, но според експерти руската компания има шансове да спечели в съда. Така смята Андрей Лебедев от руската фирма "Сила закона".

Той обаче предупреждава пред "Ведомости", че "процесът може да се проточи", по-специално заради евентуална експертиза на заявените разходи.

"Комерсант" пък обяснява, че голяма част от сумата – 1 милиард евро представлява стойността на оборудването за "Белене". След отказа си от проекта България вече няма нужда от него.

"Росатом" би могла да използва това оборудване за строеж на други АЕЦ, но това може да повлече допълнителни разходи, пише вестникът.

Увеличаването на исковата сума е опит да се засили натискът върху българската страна. Същевременно се действа според принципа "искай повече и ще получиш нещичко поне", коментира за "Независимая газета" Дмитрий Александров, анализатор в руската компания "Универ".

Колегата му Константин Марченко смята за "крайно мъгляви" перспективите на руско-българското сътрудничество. "Поне в момента Русия и България нямат никакви перспективи за сътрудничество в атомната енергетика", обобщава той за "Независимая газета".