Заради болни без осигуровки няма пари за профилактика на рак

Мисия Варна

12-09-2012, 16:06

Автор:

ВАРНАУТРЕ

Всичко от Автора

 Дълговете са 2 млн. лева, бюджетът за 2011 е бил 12.4 млн. лева, а тази година - 9.9 млн. лева

1000 неосигурени пациенти повлякоха към фалит онкоболницата „Д-р Марко Марков”

Това стана ясно днес от писмо, изпратено до Общинския съвет от шефа на лечебнето заведение доц. Георги Кобаков. Тези болни имат право на безплатна помощ, но разходите по нея не се покриват от Здравната каса. Тяхното лечение е станало за сметка на здравното заведение. Това довело до дълг от 2 млн. лева, хроничен недостиг на средства и нито лев за профилактика, която така или иначе не се финансира от нито една институция - нито Здравната каса, нито Министерството на здравеопазването, нито Общината или неправителствени организации.

Освен топа от януари 2012 г. не се финансира и диагностиката на онкологичните заболявания. Така и не е решен проблема с плащането на прегледите на регистрирани пациенти, които имат нужда от лечение не на основната си онкодиагноза, а на последствията от агресивните терапии срещу рак.

Бюджетът на онкоболницата, която преди месец беше посетена и сериозно похвалена от министъра на здравеопазването Десислава Атанасова,  през 2011 е бил 12.4 млн. лева, а сега е 9.9 млн. лева. Така всеки месец в болницата не стигат 180 лева. След драстично свиване на разходите в момента, за да бъде вързан месечния бюджет, не стигат 80 хил. лева. Доц. Кобаков поиска от местния бюджет да бъде отпусната целева субсидия за покриване на минимума от разходи за прегледите за диагностика, лечение и профилактика в размер на 122 500 лева на месец.

Общината може да помогне на онкоболницата като финансира програма за профилактика, стана ясно днес. Според членовете на комисията по здравеопазване това може да стане при евентуални икономии от социалната програма на общината. За целта трябвало да бъдат пренасочени неусвоени средства от неправителствени организации със социална насоченост.

На всяко НПО е възложен конкретен брой лица, за които да се грижи, но в някои от случаите заданието не се изпълнява. На всеки три месеца се дава отчет каква част от отпуснатите им средства са усвоени. Натрупаните средства като резерв биха могли да се използват за финансиране на програма, изготвена от онкоболницата, заяви д-р Бояджиев от здравната комисия.