Избрани Новини
Президентството се опитва да потуши скандал с наши емигранти
Вече е назряла идеята да се основе нова асоциация на българи зад граница
На нея трябва да се обсъдят политиките за българите в чужбина. Форумът е под егидата на президента Росен Плевнелиев, съвместно с евродепутата от ГЕРБ Емил Стоянов. След срещата се очаква да се поднови и обсъждането в парламента на закона за българските общности зад граница. Именно законът стана причина за протеста на нашите сънародници зад граница, които настояха, докато не се уточнят с тях спорните моменти, да не влиза в пленарната зала. Те разкритикуваха опита на държавата да определя административното представителство на българите в чужбина. За целта нормативният акт предвижда да се създаде "национално представителство на българите и българските общности, живеещи извън България, като независим консултативен орган на обществени начала с представителни и съвещателни функции". Сдружението Българска демократична алтернатива - "ДА", обаче смята, че това може да стане, при условие че сънародниците ни имат свои представители в парламента.
Слабост на закона е и опитът да се третират едновременно три групи хора с напълно различна правна връзка с държавата - българските граждани, живеещи в чужбина; гражданите на други държави с доказан български произход и тези, които биха претендирали за български произход.
Само ден след като са получили писмото, подкрепено от над 13 хил. души, с критики срещу предстоящия форум за политиките за българите в чужбина, от администрацията на държавния глава изпратиха отговор в опит да ограничат последствията. Въпреки реакцията на "Дондуков" 2 авторите на становището обявиха, че мнението им не се е променило и съобщиха, че се готвят да формират поредната нова асоциация на български емигранти.
В становище до президентството са се подписали групи като "ХОРО - фитнес за душата, тялото, ума и сърцето", "Българска демократична алтернатива - ДА", "Българите по света, сърфиращи по канапета и дивани" и др. Те са категорично против форумът да се провежда в Брюксел, още по-малко това да става в работни дни. Според тях темите в дневния ред не отговарят на интересите на българските граждани. "На нас не ни е необходимо да слушаме доклади и напътствия, например как да опазим българската си идентичност - това даже е обидно за нас, тъй като причините да живеем някъде извън пределите на България, макар и различни при всеки един от нас, не са липсата на любов към Родината", са написали емигрантите. Според тях извън обявените теми "Запазване на националната идентичност на българите в чужбина", "Изучаване на български език", "Лобиране в полза на България" и "Социални практики, засягащи българите зад граница" остават такива важни въпроси като избирателните им права, подобряването на обслужването в консулските отдели.
Мария Цанкова от администрацията на вицепрезидента обясни пред "Сега", че темите в дневния ред могат да се променят на място и със сигурност ще се обсъдят и споменатите в писмото. Идеята за провеждане на срещата в Брюксел пък дошла по време на посещение на Маргарита Попова там през март, но предстои да се проведат такива срещи и в София, и в Пловдив. А и мястото било удобно за сънародниците ни, които живеят в страни от ЕС.
"От няколко месеца се вихри нашата дискусия в интернет", заяви пък единият от авторите на становището Велка Йордан-Йонкманс, преводач в Германия. Тя съобщи, че вече е назряла идеята да се основе нова асоциация на българи зад граница.