Съмнения за манипулации при избора за ВСС

Новините

16-09-2012, 08:31

Автор:

"Труд"

Всичко от Автора

Новият ВСС ще заработи през октомври.

5 часа и 30 минути трябваха на 427 съдии да приемат само правилата, по които ще изберат шестимата представители на гилдията във ВСС, пише "Труд".

Излъчените от делегатското събрание на съдиите, което заседава днес в НДК  са първите ясни имена в новия съвет. Той ще заработи през октомври.

Дългото обсъждане и спорът за на пръв поглед дребни детайли показа, че магистратите се страхуват от манипулации по време на избора. А правилата, които в крайна сметка бяха приети, оставиха вратички за подмяна на бюлетините и вота.

Така например бе отхвърлена идеята печатът, който ще се поставя на бюлетините, да бъде маркиран с нож и така да прави уникален отпечатък. Или наблюдателите на вота да имат непосредствен поглед при гласуването и броенето на бюлетините. Решено бе наблюдателите да не доближават на по-малко от 5 метра изборната комисия, докато брои бюлетините. "Ще осигурим бинокли", обещаха от неправителствените организации, които държаха на прозрачното броене на бюлетините. "Ако ви пуснат да наблюдавате, внимателно огледайте под масите, на които ще се броят бюлетините", помолиха съдии журналистите.

Сериозен отпор срещу строгите правила, които биха ограничили възможностите за изкривяване на вота, отправи лобито около шефа на Върховния административен съд Георги Колев и председателката на Софийския градски съд Владимира Янева. Двамата се сочат за близки до ГЕРБ, а Янева е и семейна приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов.

"Надявам се, че този избор, който ще бъде направен, ще даде възможност да имаме един ВСС, който да работи за промяна на това статукво, което наблюдаваме повече от 20 години", каза по-рано МВР шефът, който е основен критик на съдиите.

При явното гласуване за правилата си пролича, че около лобито на Колев и Янева, освен административните и част от софийските съдии, гравитират и магистратите от Варна и Пловдив.

Събранието лесно реши кандидатите да бъдат изслушвани за по 15 минути. Като в това време влизат представянето на концепцията на номинирания и въпроси и отговори. Имаше предложение да не бъде ограничавано времето за отговори на питания, но то бе отхвърлено. Така за изслушването на всички се оказаха достатъчни 4 часа и половина, т.е. по-малко от времето, през което се спори по правилата за вота.

За членове на новия съвет първо бяха номинирани 19 души. Каролина Михайлова от Окръжния съд във Варна обаче оттегли кандидатурата си. С това тя не губи шанса си да влезе в кадровия орган, тъй като е номинирана и от ГЕРБ и почти сигурно парламентът ще я вкара в съвета от своята квота. Депутатите ще гласуват на 26 септември.

Събранието бе открито от шефа на Върховния касационен съд Лазар Груев. (Той не е делегат. Принципът във ВКС е ръководството му да не е сред делегатите, за да няма съмнения за натиск. Повечето от съдиите обаче гласуват доверие на шефовете си да избират ВСС - б.а.)

Груев заяви пред делегатите, че гласът на всеки е от значение за резултата. "Не бива да допускаме битката за справедлив, честен и прозрачен избор да бъде загубена", допълни той. И полунашега, полунаистина сподели две мечти, които се въртели в главата му. Първата - някога някой премиер в средата на юли да обяви кандидатите за министри в сайта на парламента с писмена мотивация. После да се появят концепциите и декларациите за имотното им състояние. Втората мечта на Груев била, когато неправителствените организации избират своите ръководни органи, също да обявят кандидатите и да поканят за наблюдатели магистрати. "Тогава отношенията между властите са равнопоставени и коректни", допълни Груев.

"Това, което не може да се направи с мъдрост, благоразумие и умение, никога не се прави със сила. Вярвам, че българските съдии са мъдри и благоразумни", заключи Груев в типичния си философски стил.

Георги Колев, който бе сред делегатите, се ограничи да каже на колегите си, че ги чака тежък ден и ги призова да покажат прозрачен избор. После зае мястото си в залата.

Изслушването на кандидатите започна в 16,00 часа, чак на осмия час от заседанието. Преди това съдиите избраха 11-членна изборна комисия.

"Разбира се, че смятам да работя за увеличаване на възнагражденията на магистратите", обяви кандидатката Бисерка Коцева, която е председател на отделение във Върховния административен съд. Думите предизвикаха радостни овации и ръкопляскания. Според нея членовете на ВСС не трябва да получават допълнителни възнаграждения над заплатата си. Коцева увери, че в нейно лице съдиите трябва да виждат "много, много добър приятел". Тя подчерта, че е жена с много дълъг стаж и опит, която по всякакъв начин би била полезна на колегите си.

"Не е редно ВСС да замразява заплатите на магистратите, дори това да е в неговите правомощия. Ако бъда избрана, няма да гласувам за такова нещо." Така пък отговори на въпрос от залата Галина Матейска, също съдия от ВАС. Настоящият ВСС замрази заплатите, въпреки че по закон те са вързани със средното бюджетно възнаграждение и трябва да се актуализират редовно.

Камен Иванов от Софийския апелативен съд застъпи тезата, че ВСС не трябва да дава оценка на оправдателните присъди. "Делата трябва да се решават в съда, а не на площадите и от фразите на политическите лица", обяви Иванов, явно визирайки практиката на вътрешния министър Цветанов да раздава присъди с изказванията си.

Калин Калпакчиев, който е един от активните членове на Съюза на съдиите и затова е недолюбван от някои от колегите си, получи най-личния въпрос. Златина Иванова от Бургас го попита как гледа на това магистрати да прескачат нива в системата при кариерното си израстване. Иванова визираше скока на Калпакчиев от районния направо в апелативния съд, без да правораздава в междинното звено - Софийския градски съд.
Калпакчиев припомни как през 2004 г. като зам.-председател на Софийския районен съд се е изказал за предстоящия избор на председател на съда.

"Тогавашният председател на Софийския градски съд (Светлин Михайлов - б.а.) остана много недоволен от моето мнение и ми каза, че нямам право на кариерно израстване за неопределено време", разказа Калпакчиев. От ръководството на апелативния съд му предложили място. Разказът му предизвика аплодисменти в залата.