Избрани Новини
Руският посланик в ЕС: Няма къде да се скриете от тръбите
Ако се говори за единен енергиен пазар в ЕС, делът на "Газпром" вероятно не надхвърля 20%
В продължение на повече от 40 години (1949-1991) СИВ бе икономическото обединение на страните от съветския блок. По думите на Владимир Чижов "Трудно е да се избегне впечатлението, че някои от тези държави, няма да говоря общо за всичките, очевидно са влизали в Евросъюза и НАТО, за да избягат колкото може по-далеч от Русия. А после установиха, че няма къде да се скрият от тръбите. И друг източник на енергия, освен газът, продаван от "Газпром", няма и не се предвижда".
Цитираният от "Интерфакс" и BNS руски дипломат посочва, че фактът, че в тези 8 държави газовият гигант доставя между 60% и 100% от нуждите, "не означава, че са справедливи подозренията на Европейската комисия, че "Газпром" злоупотребява с доминиращото си положение на пазара на ЕС."
"Ако Евросъюзът и в частност Еврокомисията, говорят за единен енергиен пазар на ЕС, то на него делът на "Газпром" вероятно не надхвърля 20%, каза още Чижов. Той допълни, че е вярно, че руската компания е най-големият доставчик, но пък имащите по-малки пазарни дялове са много, включително Норвегия, Алжир, Катар и до неотдавна - Иран.
По-скоро става дума за фрагментиран общ енергиен пазар и появата на общ европейски енергиен пазар е далече, както е коментирала и самата Европейска комисия. "Но затова не е виновен "Газпром", каза Чижов.
Член 102 от Лисабонския договор, който се цитира в съобщението на ЕС, се отнася единствено за проблеми, които биха могли да нарушат търговията между страните членки на ЕС". "Неволно възниква въпросът какво отношение има към тази търговия формулата за обвързване цените на газа с тези на петрола - това е най-странният от трите упрека, които се отправят към "Газпром". Да не забравяме, че тази формула се нарича в експертните среди Фромула от Хрьонинген - град, който се намира не в Западен Сибир, а в Холандия", казва Чижов .
Що се отнася до създаването на пречки за свободното движение на природен газ между страните от ЕС, дипломатът поясни, че смисълът на претенциите е в това, че в някои договори има клаузи, забраняващи реекспорт на газа. "Но това е чисто търговско дело. Ако партньорите на "Газпром" са се съгласили на това, значи са имали някакво основание."
Чижов обърна внимание и на това, че "Газпром" е вложил значителни средства в разнообразяване на маршрутите за доставка. "Не знам "Газпром" да е пречил на "Набуко", а ако "Южен поток" се оказва по-конкерунтоспособен от него, то моля да ме извините."