Избрани Новини
Мирен атом с двойна употреба
При сините позицията е бетон, а не шикалки 10 години поред - "не" на АЕЦ "Белене",
Става си за лайтмотив на последната десетилетка отвсякъде. В българско ухо вече звучи почти толкова екзистенциално, колкото и хамлетовското "Да бъдеш или да не бъдеш". И как да е, като мине се, не мине и темата бликва като гейзер от почти всяка (политическа) уста.
Няма да дъвчем пак дали проектът е изгоден, руски, опасен, скъп, колко ще струва токът, голям ли е шлемът и кой го носи. Нито пък трябва ли да го бъде "Белене" или най-добре да му кажем "Сбогом", ама наистина. Това е работа първо за специалистите. После - за политиците (за това ги избираме). И никак не е работа на гражданите да се произнасят по същество по въпроса (освен на парламентарни избори, за да изберат политиците). Но за референдума на БСП, за смисъла му или по-скоро липсата на обществен такъв - друг път.
От възкресението му през 2002 г. до поредния опит за погребение тази пролет АЕЦ "Белене" не е просто спорен икономически, енергиен и геополитически проект. Мирният атом на Втора атомна се оказа с двойна употреба. Заживя собствен живот на оръжие за политическо поразяване. Мунициите за стрелба не са атоми, а шикалки. Тоест - шикалкавене до дупка. На въоръжение е при почти всички управлявали и неуправлявали...
Последното не важи само за т.нар. традиционна десница в лицето първо на СДС, след това и на ДСБ след създаването им през 2004 г. При сините поне позицията е бетон, а не шикалки 10 години поред - "не" на АЕЦ "Белене", вреден е, корупционен, точка. Успяха и да наложат проекта като демаркационна линия между западния европейски курс на България и курса към Москва, дори и да минава през Брюксел. Ако ще си десен - "не"-то на второ руско атомно чудо(вище) на родна територия се превърна в задължително условие.
БСП и ГЕРБ са еднакво виновни за случващото се с АЕЦ "Белене", ако слушате тези извън БСП и ГЕРБ. Според вторите са виновни само първите - докато бяха на власт, да го бяха построили или поне договорили каквото трябва с Русия. Резонно. Нали "Белене" беше част от Големия (червен) енергиен шлем (по Георги Първанов). Според социалистите пък Бойко Борисов едва ли не обрича държавата и икономиката без втора атомна. Да, но нямат убедителен отговор защо го оставиха да решава...
Преди изненадващия отказ от проекта, когато насред парламента Борисов обяви как икономиката ще се срине без "Белене" и токът ще поскъпне десетки пъти, червените му се радваха. Неприкрито. Сега са бесни на идеята на ГЕРБ за разследване на проекта - обществени поръчки, договори, всичко. Напън за прозрачност - чудесно. Само че е ала ГЕРБ. Когато на третата година се сещаш да спреш проект, който първо наричаш гьол, после едва ли не спасение за икономиката, после го спираш и накрая искаш разследване (все едно преди това договорите и поръчките са били по-чисти), има нещо гнило. Въпросът към ГЕРБ е "какво"?
А и Борисов по едно време "даваше" "Белене" на прокурор. Резултатът е неизвестен - все едно прокуратурата е бермудски триъгълник... Или пак шикалки?
Трето - ГЕРБ някак отказа да поеме "дясната" си отговорност за края на проекта. Предпочете да са виновни БСП, че не са строили. Пита се кога правителството е искрено - когато спира проекта или когато се оправдава за това?
Ако бившият цар и премиер Симеон Сакскобургготски не беше наврял в очите на публиката манифеста си в защита на проекта, който бил кауза, сравнима по важност с НАТО (!?!), малцина щяха да помнят, че не БСП, а той е възкресителят на АЕЦ "Белене". Царят обяви възобновяването му на учредителния конгрес на НДСВ през 2002 г. Царистите управляваха 8 г. - първо с ДПС, после с тях и БСП. Тоест виновните са повечко, само че някои са на сянка.
Защо? В името на шикалкавенето. На останалите в играта така им е изгодно. Лидерът на ГЕРБ Борисов е кадър на НДСВ. Да речем, че това е маловажно - нерде атоми, нерде МВР. За БСП обаче е по-изгодно да са сами на върха на защитата за "Белене", като "техен" проект за народно благоденствие. От БСП даже сравниха централата с битката за Сталинград (по Петър Димитров). И референдум искат по въпроса. Не звучи удобно "бащата" на АЕЦ "Белене" да е Царя. Комуто бяха опозиция.
Покрай Сакскобургготски и появата му неудобство сигурно е изпитала и лидерката на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева, която до тази пролет още бе член на НДСВ. Тя бе в правителството му, възобновило проекта. Сега обаче има дясна партия. И няма как да е "за" АЕЦ. Затова най-често безопасно приглася на версията, че БСП и ГЕРБ са виновни по равно.
ДПС пък е в мъгла. В края на 2009 г., вече в опозиция, Ахмед Доган нарече започването на проекта "грешка" и "по-скоро патриотична авантюра за 6 млрд. евро, отколкото демонстрация на ясни политики за енергийната стратегия". А претенциите да сме енергиен диспечер в региона обяви за глупави. После ДПС не подкрепи вот срещу Борисов заради спирането на проекта. Във властта обаче дали някой помни ДПС да са се противопоставяли на "Белене"? Поне не публично. Тук-там и пример за обратното има. Опитаха да обяснят това като "коалиционни компромиси". Може и така да е. Поне най-често си траят по темата...
А "Белене" ще се търкаля все така екзистенциално вероятно години наред - референдуми, избори, Москва, съд и арбитраж... "Белене" е мъртва, да живее...