Избрани Новини
Дай кръв, за да излъжеш грипа
При кръводаряване далакът получава сигнал и се активизира да произведе нови еритроцити
Затова лекарите са безкрайно благодарни на жеста на 1600 българи, които веднага се отзоваха на призива: "Дарете кръв!". Защото, когато спасяваш човешки живот, се приближаваш до Създателя. Засега кризата е овладяна и болниците разполагат с кръв и кръвни продукти.
Дайте кръв - не е страшно, даже е полезно, категорични са лекарите. Дарените 450 мл се възстановяват в тялото до 24 ч, а загубата на еритроцитите - между 10 и 20 дни след това. "Даряването се прави по хуманни причини и не бива да се търсят преки ползи от него", изтъква д-р Николай Андреев, шеф на отделението по трансфузионна хематология в университетска болница "Св. Анна"-София. Но не пропуска да отбележи, че дарителите си тръгват изпълнени с позитивизъм и усещане за изпълнен човешки дълг. Костният мозък пък се стимулира да произведе нови кръвни клетки, за да възстанови липсващите клетки и белтъци. Еритроцитите са
отговорни за пренасянето на кислорода.
В човешкия кръвен ток продължителността на техния живот е 120 дни.
Извън него обаче въпреки консервиращите разтвори, в които са поставени, издържат между 35 и 42 дни. А през този период лекарите съхраняват дарената кръв при температура между 4 и 8 градуса. Плазмата пък е годна в рамките на 2 г. и се съхранява при минус 30 градуса. Веднага щом се вземе обаче, се прави "шоково" замразяване при минус 40 градуса.
"При кръводаряване далакът получава сигнал и се активизира да произведе нови еритроцити", обяснява д-р Андреев. И така се засилва имунитетът. За да сте във форма след даряването пък, освен въглехидрати ви трябват много плодове и зеленчуци, които съдържат витамин С, А и Е съветват специалистите. Така градивните единички ще бъдат жизнеспособни да се борят с грипа или други сезонни инфекции. "Неверни са твърденията, че кръводарителите напълняват", отбелязва д-р Андреев. Причината някои да трупат излишни килограми е, че се тъпчат с храна, за да се засилват, а всъщност количеството на приеманата храна трябва да си остане същото, обяснява д-р Андреев.