Спомените като "развален телефон"

Новините

24-09-2012, 10:33

Снимка:

Архив

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Често споменът не отговаря на действителността

Често разказите за събития не отговарят на действителността.

Причината е, че всеки път като възпроизвеждаме събитията, нашите спомени се променят, тъй като паметта е динамична. Това твърди американският учен Дона Бридж от Северозападния университет, цитиран от Ройтерс.

По думите му, положението със спомените много напомня за играта на "развален телефон". По тази причина на свидетелските показания не винаги може да се разчита, твърди той. 

Свидетелите доста често си спомнят точно случките, когато разказват за тях първия път. Но с всеки следващ разказ точността на показанията намалява. Фактически човек не си спомня оригиналното събитие, а последния по време спомен за него, се казва в изследването му. Твърденията си ученият доказал с помощта на експеримент със 70 доброволци, чийто мозък постоянно е адаптирал усвоената информация.

През първия ден от експеримента доброволците са запомнили разположените на екран 180 обекта, които са им били показани. На втория и третия ден мястото е било променено и е трябвало обектите да бъдат наредени в първоначалния им вариант. 

Оказало се, че грешките, допуснати на третия ден, са повторили тези, които участниците в експеримента направили на втория ден. Така в спомените им се интегрирала страничната информация.