Касата ще поеме и скъпи импланти

Новините

25-09-2012, 05:52

Автор:

"Стандарт"

Всичко от Автора

По-добрите лекари трябва давземат повече пари

От октомври стартира тестовият период на електронното пациентско досие. В здравния фейсбук ще има информация за всички прекарани болести и лечението им. Какви други новости подготвя здравната каса за лекарите и пациентите, навъпроси на "Стандарт" отговаря управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Пламен Цеков.


Д-р Цеков, финансовите лимити по клиничните пътеки ще се отразят ли негативно на болниците?

- На среща с Българския лекарски съюз коментирахме тази методика. Приемам някои от техните виждания. За нас като институция обаче е важно да управляваме процеса в детайли, за да може бюджетната рамка, която ни дава парламента, да се разходва по най-разумния начин. За това е необходимо да има краткосрочно, средносрочно и дългосрочно планиране. Някои лекари обаче не желаят да има контрол, да виждаме какво се случва в реално време по определени диагнози. За да можем да правим анализ, трябва да виждаме движението на дадена клинична пътека на територията на цялата страна. Когато постигнем договореност за обема на всяка пътека, можем да ги групираме и да дадем съответната рамка по специалности. Например за пътеките, касаещи белодробната патология. Ще заложим прогнозни параметри на база на реализираните пътеки през последните 2 г. Има възможност и за корекции в рамките на тримесечието. Ще продължи практиката парите да следват пациентите, които отиват да се  лекуват в друг град. Например здравната каса на Русе ще прехвърля пари към избраната от русенки пациент столична болница. В случай, че в болницата постъпи болен над определения лимит, той няма да бъде върнат, защото сме предвидили буферен механизъм. Ясно е, че има предпочитания на пациентите към най-добрите лекари. Затова даваме равен старт на всички и в зависимост от пациентското търсене едни звена ще получат повече пари, други - по-малко.    

- В методиката е заложено, че не по-малко от 30% от хоспитализираните трябва да са спешни, за да сключите договор с дадена болница. Това не е ли висок процент?    
- НЗОК няма да сключва договор с болници, които си подбират по-леки случаи. Не може само определени болници да поемат спешните случаи и да трупат негативи. Има дисциплини, при които 30% спешност е висок праг, но тук става за сумарната картина в дадена многопрофилна болница. Предстои да направим корекция за някои специализирани лечебници, при които заложеният праг е неизпълним. В световен мащаб тежката патология е концентрирана в университетските болници, които разполагат с квалифицирани кадри и модерна апаратура. И пациентите могат да бъдат обслужени комплексно. Ясно е, че такива клиники трябва да бъдат насърчавани.     

- Ще се увеличат ли парите за отделните клинични пътеки, за да може да се вдигнат заплатите на лекарите и сестрите догодина?
- В момента минималните прагове на заплатите се покриват без проблем. Тенденцията е да се увеличава твърдата ставка за сметка на плаващата. Сега работодателите мотивират лекарите с възможността да повишат приходите си от реализацията на повече клинични пътеки.  Това обаче понякога води до хоспитализиране на пациенти, които могат да се лекуват и извън болницата. Целта е да се намаляват хоспитализациите и да се увеличава средната цена на клиничните пътеки, т.е. лекарите да са по-малко натоварени, а да получават повече средства. У нас средно годишно се хоспитализират 1,7 млн. души. В Европа хоспитализираните са между 13% и 15% сто от населението, а в България - между 20% до 24%. Ако успеем да намалим броя на хоспитализираните пациенти със 100 000 души, ще спестим от бюджета за болнично лечение 70 млн. лв., които ще отидат в лечебните заведения като по-добра цена на клиничните пътеки.      

- Какви консумативи ще покрива НЗОК догодина?
- Ще променим механизма, по който ще заплащаме скъпоструващите медицински изделия. В момента покриваме всичко в инвазивната кардиология - клапи, протези, стентове. От години касата заплаща и една сума за тазобедрени стави - 1080 лв. Миналата година са поставени 5000 тазобедрени стави по каса. През 2013 г. обаче ще заплащаме тазобедрените стави на 100% и пациентите няма да доплащат нищо. Предвиждаме сделката за медицинските изделия вече да не се осъществява между  доставчика и лечебното заведение, а между доставчиците и НЗОК. Ще направим триъгълник - лечебното заведение ще поръчва съответното медицинско изделие при доставчика, медицинският екип ще го поставя на пациента, след това лечебното заведение  ще се отчита на здравната каса. И НЗОК ще се разплаща с доставчиците.
В ортопедията за първи път ще обезпечим безплатни раменни и лакетни стави. Ще осигурим различни импланти в неврохирургията, съдовата,  кардио и инвазивна хирургия. Ще покриваме и  някои ушиватели за коремна хирургия...         

- Ще се спестят ли пари, ако се постави акцент върху превенцията и профилактиката, както иска здравният министър Десислава Атанасова?
- Децата трябва да се учат още от люлката на здравословно хранене, двигателен режим, правилно съотношение между труд и почивка, за ползата от профилактиката. Болницата не е  автосервиз. Да не мислим, че колкото и да си смачкан, лекарите ще те оправят и ще излезеш като нов.
Аз например не пуша, плувам по 2-3 километра два-три пъти седмично. Научих и тримата си синове да плуват. Влизаме четиримата в басейна и всеки спрямо възрастта си има метри, които трябва да мине.          

- Защо всеки втори българин не ходи на предвидения за него безплатен профилактичен преглед?
- На пръв поглед изследванията изглеждат формални. Кръвната картина, показателите на урината обаче дават възможност за ранна диагностика. За догодина ще търсим възможност да увеличим заплащането на капитацията, т.е. твърдата месечна сума, която семейните лекари получават за всеки пациент.  

- Тази година Комисията по цени и реимбурсиране към здравното министерство успя да намали цените на повече от 400 лекарства. Как се отрази това върху лекарствения бюджет НЗОК?
- Успяхме да осигурим медикаменти за повече пациенти спрямо м. г. Позволихме си да включим и редки заболявания, за които ресурсът през  2011 г. беше 20 млн. лв., а сега разполагахме с такава сума само за първото полугодие. Вече плащаме и лекарствата на инвалидите от войните.  

- Бихте ли повдигнали малко завесата за електронните рецепти, които предвиждате да въведете догодина?
- Те ще ни дадат възможност за повече контрол в реално време. В държави, в които е въведена такава система, е установен  10-процентен спад в изписването на медикаменти.  

- Около 1 млн. българи са изпаднали от здравноосигурителната система заради нередовни вноски. Някои хитреци плащат за 3 г. назад и влизат в системата срещу 500-600 лв. А сърдечната им операция, която се покрива от НЗОК, е 14 000 лв.  
- Андрешковското поведение трябва да се пребори с обществената нетърпимост. Когато хората разбраха, че има дефицит на кръв и кръвни продукти, стотици се отзоваха. Мисля, че голяма част от нередовните платци също биха се коригирали при положително послание. Четох, че в Германия, която е с население 80 млн. души, здравнонеосигурените са едва 70 000 - това е капка в морето.