Избрани Новини
Антикорупционната комисия на ЕП засега няма да разследва Борисов
Идеята обаче е била отхвърлена от ЕНП, либералите, консерваторите и реформистите и от евроскептиците.
Това е решил Координационният съвет комисията, след като е обсъждал искане на социалистите. Идеята обаче е била отхвърлена от ЕНП, либералите, консерваторите и реформистите и от евроскептиците. Същата конфигурация от партии е отхвърлила преди два дни и идеята комисията да обсъжда изобщо сигнала, подаден в края на юни от журналистите Атанас Чобанов и Асен Йорданов и от правозащитника Петър Пенчев от Асоциацията за свободно слово "Анна Политковская".
Искането е за изслушване и разглеждане на информации, предизвикващи "подозренията за криминално минало на премиера Бойко Борисов, които се разкриват в американските дипломатически доклади, изтекли в Wikileaks, както и в обясненията на подсъдимите Васил Костов-Кеца и Сретен Йосич". В сигнала се настоява комисията да проведе публично изслушване на свидетели, сред които Джулиън Асандж, за автентичността на докладите в Wikileaks.
Окончателният дневен ред на заседанието, насрочено за 15 октомври, трябва да бъде гласуван от самата комисия, но тя се води именно от предложенията на координационния съвет (в който участват по един представител на всички партии в Европарламента). А в предложенията не фигурира обсъждане на сигнала. До това как се е стигнало до решението обаче не се води протокол, тъй като заседанието е закрито.
Подателите на сигнала обаче са решили да настояват пред ръководството на CRIM все пак да не оставят нещата с подобен вид мълчалив отказ, а комисията да се произнесе с обосновано решение дали ще се занимават с темата и ако не – защо, пише "Дневник" като цитира журналиста Атанас Чобанов. Според вносителите на сигнала координационният съвет нямал правомощия да отхвърля изцяло техния сигнал и те искат явен и гласуван отговор от комисията. По информация на Чобанов председателката на CRIM - италианката Соня Алфано, е гласувала "за" обсъждането на сигнала.
Български евродепутат вече реагира на изпадането на темата от дневния ред на комисията, макар и неофициално обявено. Това е именно депутат от ЕНП, чийто координатор също е бил против разглеждането на сигнала. Надежда Нейнски написа в блога си, че фактът, че българският премиер попада в полезрението на комисия в Европарламента по такъв въпрос, сам по себе си уронва престижа на България. "Ето защо смятам, че именно заради България Бойко Борисов трябва да намери начин да изясни и затвори тази страница от биографията си", заявява Нейнски.