Избрани Новини
Добрев с мандат за преговори най-рано след седмица
Отлагането се мотивира с неинформираността на депутатите.
Неинформираността на народните представители от ГЕРБ за новите обстоятелства около АЕЦ "Белене” била осносната причина за отлагането на решението на парламента. По време на вчерашното изслушване министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев многократно каза, че не можел да води разговори, заради предишното решение на парламента. Той дори избегна да поиска да му се разреши да води преговори, а остави депутатите сами да инициират такъв мандат. Ядрения проект бе прекратен в края на март именно от депутатите на управляваща партия след изявление на премиера Бойко Борисов и решение на кабинета му.
Представители на американската "Глобал Пауър Консорциум” и на претендента да е основен неин акционер – "Квантум”, бяха доведени неочаквано в сряда в парламента от икономическия и енергиен министър Делян Добрев. Консултанти на афиширания се, но коментиран от месеци като потенциален инвеститор фонд, са бизнесменът Богомил Манчев, който бе сред консулнатните на българската държавата за АЕЦ "Белене", и банкерът Емил Хърсев.
От БСП обаче обявиха това за "сценка”, с която правителството се опитва да се измъкне от поискания от червената партия референдум за или против строежа на ядрената централа, около който социалистите започнаха да градят предизборната си кампания.
Като цяло представянето на намеренията на "Глобал Пауър” да вземе всички активи и пасиви на спрения проект и да го продължи с планираната руска технология, бе съпроводено със съмнения, тъй като американският консорциум не разкри своите акционери. Само представител на "Квантум” обяви, че неговата компания иска да е мажоритарен собственик. Бе съобщено и че се преговаря и с руската "Атомстройекспорт” (АСЕ) за продължаване на проекта, който на практика е нейна собственост, след като тя го е проектирала, а българската страна все още е платила много малка част от направените поръчки, заради което и АСЕ заведе в начолото на септември иск за 1 млрд. евро срещу "Националната електрическа компания”, която е възложител на ядрения строеж. Източник от АСЕ обаче обяви, че такива разговори не са водени.
Междувременно пред БиТиВи Добрев коментира, че кандидат-инвеститорът ще бъде проучен внимателно, преди да се вземе решение за продължаване на проекта за АЕЦ "Белене” като напълно частна инвестиция. "Ако от отсрещната страна имаме сериозни компании, на които можем да се доверим, че ще довършат проекта и ще го управляват добросъвестно и ако се съгласят с нашите условия, правителството определено има интерес да продължи преговорите, заяви Добрев. Той допълни, че ако се реши АЕЦ "Белене" да се даде на американския инвестиционен фонд, то трябва да се изчистят съдебните претенции между НЕК и АСЕ.
"Този инвеститор, който се представи на народните представители, тепърва трябва да представи своя проект. Не е ясно дали ще се съгласи на нашите условия. Досега "Глобал Пауър Консорциум" е изказал предварително съгласие към условията на българската държава", обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма. Предишната концепция, с участието на държавата не проработи, търсихме инвеститор три години, но такъв не се появи. Затова не е учудващо, че инвеститорският интерес се появава сега, когато има решение за замразяване на проекта, защото сега концепцията ще е друга, коментира още той.
Условията, поставени в сряда от министрите Дянков и Добрев са държавата да не дава гаранции за финансирането на проекта, да не сключва дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията от АЕЦ "Белене", както и да се предостави парична гаранция за сериозността на намеренията на "Глобал Пауър". Дянков обяви още, че частният собственик трябва да поеме за своя сметка застраховката за ядрения риск от бъдещата централа. За първите три условия представителят на американците Самюел Реди изяви принципна готовност да бъдат изпълнени.