Рийс идва със семейна гвардия

Новините

28-09-2012, 05:55

Автор:

"Стандарт"

Всичко от Автора

Пратеникът на Обама е абонирана за най-горещите точки

Белият дом ни праща тежката артилерия.

Дипломат, който разбира най-много от конфликти с мирис на война. Марси Берман Рийс отива там, където е горещо, пише "Стандарт". Ето такива заглавия и публикации се появиха в българската преса в средата на лятото, когато се разбра, че САЩ сменят посланика си в България с тази 62-годишна дама. Тя пристига в София днес, за да заеме, след като връчи акредитивните си писма на президента Росен Плевнелиев, поста на Джеймс Уорлик, който пък отпътува силно емоционално от България точно преди две седмици.

Безспорно и очевидно България е станала много важна за Вашингтон, след като ни изпраща толкова опитен и на топвисота дипломат. За Марси Рийс може да се каже и напише много. И всяка позиция, която е заемала в 34-годишната си кариера в US дипломацията, стратегията, отбраната в Европа, Карибите и Близкия изток, буди дълбоки адмирации. Последният й пост е главен заместник-помощник секретар по ядрената и стратегическата политика в Държавния департамент на САЩ.

"Висш дипломат и специалист по националната сигурност и политическо-военни въпроси, тя има богат опит в НАТО, контрола над стратегическите оръжия, Балканите и Ирак", пише в професионалната биография на г-жа Рийс в Държавния департамент. Преди да поеме поста си в Бюрото за контрол над въоръженията, проверка и изпълнение, във връзка с който пост е била зам.-ръководител на делегацията при преговорите с Руската федерация за договора за съкращаване на стратегическите оръжия "Нов СТАРТ", Рийс е била главен заместник-помощник държавен секретар по европейските и евразийските въпроси (EUR). В това си качество тя е отговаряла за отношенията с НАТО, ЕС, Западна Европа и стратегическото планиране. EUR включва 50 държави със 72 дипломатически представителства.

Между 2007 г. и 2008 г. Рийс е министър-съветник по политическо-военните въпроси в в US посолството в Багдад. Там тя редактира и класифицира докладите на посланика. За малко повече от година е обработила 46 секретни и 34 конфиденциални доклада, твърдят източници в интернет. Преди това между 2005 г. и 2007 г. е посланик на САЩ в Албания, от 2003 г. до 2004 г. оглавява US мисията в Косовом, а от 2001 г. до 2003 г. е директор на службата по политически въпроси към ООН.

В богатия опит на Рийс се вписват и четири години съветническа дейност в посолството на САЩ в Лондон, както и 4 г. като зам.-политически съветник в мисията на САЩ в ЕС в Брюксел. Рийс е поканена в офиса на бившия американски президент Бил Клинтън, където става помощник-секретар през септември 2008 г., т.е. веднага след руско-грузинския въоръжен конфликт.
Марси Рийс, чиито първи стъпки в дипломацията започват от Доминиканската република, където е заедно със съпруга си Чарлз Рийс, който пък по-късно става посланик на САЩ в Гърция (2004-2007 г.), а след това е с нея и в Багдад до 2008 г. и също е с над 30-годишна дипломатическа кариера, има магистърска степен по международни отношения от Института за международни проучвания на високо равнище "Джонс Хопкинс". Способната дипломатка говори свободно турски, френски и испански.

Дотук биографията е толкова завидна, че с лекота г-жа Рийс би могла да напише труд от ранга на "Дипломацията" на Хенри Кисинджър. Има обаче и нещо друго отвъд сухото и строго, официално CV. Което пролича и в понеделник, когато неочаквано Рийс отправи
видеопослание до българския народ
озаглавено "До скоро". Тогава пролича чисто човешката топлота и душевност на новия пратеник на Обама у нас. И усмивката й беше съвсем искрена и неподправена.
По-внимателният читател обаче би трябвало да го е прозрял още когато името й се завъртя в публичното пространство и скоро след това бе изслушването й пред Комисията по външни отношения на Сената, която трябваше да й даде ОК за посланическото назначение, предложено от Белия дом и лично от Барак Обама. Освен че представи приоритетите си като посланик на САЩ в България, чиито отношения тя нарече "показателни за онзи вид трансатлантическо сътрудничество, което се явява крайъгълен камък на общата ни сигурност, свободата и нашия просперитет", посланик Рийс направи и нещо съвсем лично, което съвсем основателно може да се нарече трогателно. А именно това, че на изслушването бе довела... почти цялото си семейство плюс майка си.

"Радвам се и се гордея, че моят съпруг Чарли, колега от дипломатическата служба, синът ми Алегзандър Рийс, както и майка ми Мона Бърман, ме придружават днес. Бих искала да спомена и дъщеря си Мередит, с която бяхме заедно по времето на работата ми в Анкара, Брюксел и Лондон, макар че тя е възпрепятствана да присъства на това изслушване", посочи посланик Рийс още във встъпителните си думи на 18 юли. И подчерта, че "за нас винаги е било чест и привилегия да представяме своята родина в чужбина."

Нейното семейство присъства и във видеоклипа за българите в YouTube - с тениски и бейзболни шапки, на планински хълм. "Обичаме
излетите в планината и плаването с лодка. Възползваме се от всяка възможност да правим това", посочва новата посланичка във видеото. Показателно е, че обръщението й започна на чист български език, т.е. очевидно Н.Пр. Рийс е залягала над родната реч упорито, преди да положи клетва на 5 септември. Във видеото тя отбелязва, че фамилията очаква с нетърпение възможността да проучи българските планини и морския бряг, да посетим градовете ви и особено да научи повече за българското изкуство и българската музика, но най-вече да се срещне с българския народ. Посланието е ясно - Обама ни праща не просто един нов посланик, но цяло типично американско семейство. Затова ние казваме - добре дошли, сем. Рийс!