Избрани Новини
Община Варна проспала облагородяването на културното си наследство
ВИДЕО: Във Варна не е помислено как да се привличат туристи, като освен проблемната инфраструктурата, не е съобразено и работното време, критикува Дянков
Администрацията е с ниска инициативност и едва сега изявява готовност да работи за културните си обекти, което другите градове направиха преди години. Това заяви вицепремиерът Симеон Дянков на конференцията "Чудесата на България", която срещна служители на държавната и общинската администрация с представители на туристическия бранш и археолози в Гранд хотел Варна днес.
"В момента държавата финансира един културно-исторически обект във Варна - крепостта Кастрици в резиденция Евксиноград. Надяваме се да помогнем за общо 10 обекта във Варненско, каквото правим за Виа Понтика на Южното Черноморие и Велико Търново. Тези кметства работят много по-активно в разработването на обекти от варненското", подчерта отново вицепремиерът. Той сподели, че през последните няколко седмици се е опитвал на три пъти да разгледа Римските терми в града, но заради деловия му режим всеки път е било след 18 часа, когато обектът е затворен.
На четвъртия път го отворили специално за него. "Тук не е помислено как да се привличат туристи, като освен проблемната инфраструктурата, не е съобразено и работното време. Туристите започват своите обиколки след 18 часа, а през деня ходят на плаж", каза министърът.
По време на днешната дискусия, в която взеха участие и представители на бизнеса и местната власт, бяха предложени приоритетни обекти в региона, които се нуждаят от финансиране. Чуха се имената на Аладжа манастир, Катедрален храм "Св. Успение Богородично", Морска градина, Археологически музей, Побити камъни, нос Св. Атанас край Бяла и други. Идеята на кампанията "Чудесата на България" е да се направи нов туристически маршрут в региона, като се финансират атрактивни обекти.
"Само за няколко месеца през летния сезон Археологическият музей във Варна е с приход от 500 000 лв. Градът е облагодетелстван в много отношения - близост до старите български столици, бърза комуникация, много културни обекти, но това не се използва", каза директорът на Регионалния исторически музей Валентин Плетньов. "До много от обектите няма нормална инфраструктура, в други липсват рекламни материали, като дори не разполагат с нормални тоалетни", добави той.
Председателят на Съюза на екскурзоводите в града Наско Атанасов заяви, че във Варна има два вида туристи - стационарни, пръснати по курортите и тези от пасажерските кораби. Последните стават все по-малко за сметка на Констанца и дори на Несебър. Другите пък са ол инклузив туристи. Те не могат да загубят 4 часа от времето си в туристически обиколки, защото са платили по 70 евро. Идват за 20-ти път в града, но излизането им от хотела е чиста загуба.
ВИДЕО: Изказването на Симеон Дянков
ВИДЕО: Част от конференцията, в която министрите Делян Добрев и Симеон Дянков се изказват по проблемите с културното наследство и културно-историческия туризъм. Ще чуете още Димитър Дичев - изп. директор на Сдружение "Култура и туризъм на българския Североизток" и Георги Щерев - председател на Съюза на хотелиерите - Златни пясъци