Би Би Си чете българин

Новините

04-10-2012, 08:13

Снимка:

"Стандарт"

Автор:

в. "Стандарт"

Всичко от Автора

Мирослав Пенков прибра приза за кратък разказ за "На Изток от Запада"

Мирослав Пенков, който от 10 години живее и твори в Щатите, получи ново голямо признание.

Писателят спечели наградата на Би Би Си за кратък разказ с "На Изток от Запада", която му донесе 15 000 лири. Церемонията в Лондон се излъчваше на живо по Радио 4, пише в. "Стандарт". Конкурсът, който се провежда от 2006-та, тази година по изключение допусна и автори извън Великобритания. Произведението на българина, отличено преди това и в антологията ПЕН/О'Хенри 2012, е от едноименния му сборник с разкази. Томчето предизвика фурор в Сащ през лятото на 2011-та. Веднага след публикуването му 11 страни пожелаха да го издадат. Успоредно с Америка историите заживяха в Канада, Великобритания, Австралия, Нова Зеландия, Норвегия и у нас. Предстои премиера в Холандия, Франция, Испания и Израел. В Германия 7 издателства го купиха на търг за 65 хил. долара. Осемте сюжета рисуват България - минала и настояща, приказна, абсурдна, тъжна и смешна. Всъщност не екзотиката привлича американските редактори. Впечатлява ги начинът, по който Мирослав представя живота на фона на интересни исторически събития. "Не крада важност от историята или политиката, а надскачам граници и култури с общочовешки проблеми, казва самият той.
"Пенков постига с единични фрази толкова, колкото други писатели не успяват и с цели глави. Сборник на триумфа", пише в. "Лос Анджелис таймс", а в. "Гардиън" го нарича блестящ. Когато Салман Рушди прочита разказа "Как купихме Ленин" на 26-годишния тогава писател, веднага го включва в антологията "Най-добрите американски разкази" за 2008-а. В момента 29-годишният Пенков преподава творческо писане в Университета на Северен Тексас. Редактор е и на литературното списание American Literary Review.
"Започнах да пиша разказите в "На Изток от Запада" далеч от дома, като студент в Америка. Липсваха ми близките хора, дядовото село, реката, дето го разсича на две махали. Липсваше ми и Балканът, и морето, заводският хляб и сладките розови домати. Но седнех ли да пиша, Атлантикът в миг пресъхваше, разстоянията се стопяваха, липсите запълваха и в писането пак се връщах у дома", разказа младият мъж пред "Стандарт".
Пенков отива в Америка с идеята писането да му е хоби. В университета в Арканзас е на пълна стипендия, а се включва и в програмата по творческо писане, където преподавателите му са утвърдени автори. Родителите му са лекари, но той избира психологията, а после писането. Дебютът на Миро в литературата е през 1999-а в сп. "Зона F". Главният му редактор, писателят Агоп Мелконян, веднага разпознава таланта и му иска нови и нови творби. Следват публикации в "Съвременник", "Сега" и "Пламък". През 2000 г. излиза сборникът му "Кървави луни", а разказът "Съседната стая" от него печели годишната награда за късо произведение в стил фантастика.
"Интересни са ми паралелите на съвременния живот с миналото. Не да ги преразказвам. Красотата на писането е да си създадеш свят от нищото", е кредото на българина, чийто кумир е Габриел Гарсия Маркес.