Избрани Новини
Спешна помощ вече ще се вика и с SMS
Подвеждащо съобщение ще се наказва с до 5000 лв. глоба
Това прие парламентът вчера на първо четене. Ограничаването на услугата само до гласови повиквания поставя в неравностойно положение над 200 хил. души с увреждания. Така и за жертвите на посегателство ще бъде много по-безопасно да пуснат съобщение, отколкото да говорят.
От МВР, които отговарят за центровете за повикване, са дали негативно становище по предложението с аргумента, че нямало как да се установи кой и откъде пуска съобщението. "Системата от предаватели на мобилните оператори е такава, че винаги може да се засече мобилният телефон, независимо от това дали сигналът е от повикване или SMS. МВР просто не иска да си усложнява живота с повече работа", коментира пред "Сега" вносителят на предложението депутата от БСП Захари Георгиев.
Депутатът обясни какво би се случило в хипотетична ситуация, при която пратеното на 112 съобщение не указва какво се случва на искащия помощ. "С обратен SMS се задават уточняващи въпроси. Ако няма отговор, но от комуникацията се подразбира, че е необходима спешна помощ, незабавно ще се изпраща екип", поясни той.
По отношение на опасността от злоупотреби Георгиев коментира, че в закона са предвидени много сериозни санкции за фалшиви повиквания и те ще бъдат използвани и за SMS-ите. В момента предаването на неверни или заблуждаващи съобщения чрез 112 се наказва с глоба от 2000 до 5000 лв. Ако пък с подвеждащо обаждане са вдигнати на крак службите за спешно реагиране, глобата е от 10 хил. лв. до 20 хил. лв., както и обезщетение за причинените на службите вреди.
Георгиев обясни, че промяната няма да изисква още пари, тъй като в рамките на съществуващия щат на центровете 112 щели да се приемат както гласови повиквания, така и съобщения. Той обаче възнамерява да предложи между първо и второ четене да се приемат и мултимедийни съобщения (MMS) в полза на тези, които ползват жестомимичен език. Тогава в 6-те центъра ще трябва да се назначат още 24 души, които да го разбират, преценява депутатът. "Един човек ще струва 1000 лв. Това не са никакви пари в сравнение с огромните суми, които МВР дава за подслушване", изтъкна Захари Георгиев.