Държавата прехвърли на общините отговорността за застрояването

Новините

05-10-2012, 08:13

Снимка:

Архив

Автор:

в. "Сега"

Всичко от Автора

Депутатите решиха да запазят сергиите в курортите

Депутатите бламираха намерението на регионалния министър Лиляна Павлова да спре всички нови строежи в общините без общ устройствен план.

Парламентът реши вчера, че 6 месеца след влизането в сила на Закона за устройство на територията (ЗУТ) общините трябва да започнат да изработват плановете и да ги приемат до 1 януари 2016 г. У нас 160 от 246-те общини нямат общ устройствен план. Обяснението им е, че местните власти нямат средства за изготвянето им. Председателят на регионалната комисия Любен Татарски (ГЕРБ) обаче посочи друга причина - без плановете по-лесно се работи на парче и се променя предназначението на земеделска земя или горски територии, пише в. "Сега".

Депутатите дадоха и по-голяма свобода на местните власти по отношение на новото строителство в градовете и курортите. Решението за презастрояване вече ще се взима от общинските съвети с квалифицирано мнозинство (2/3 от съветниците) по предложение на кмета. Досега по-плътно застрояване се разрешаваше със санкцията на регионалния министър по предложение на общинския съвет. Законът позволява отклоненията от нормите за застрояване да са до 1/3 от предвидената плътност. Предложението е на депутатите от ГЕРБ Гинче Караминкова и Станка Шайлекова. Вносителките смятат, че така ще се засили местното самоуправление.

Депутатите промениха и някои стандарти за застрояване. Досега при ниското жилищно застрояване се допускаше разстоянието между сгради, високи до 14 м, да е най-малко 3 метра. Изискванията се увеличаваха при по-високи сгради. Сега обаче 3-метровото ограничение ще важи и за сградите до 16 м. Въвежда се ново ограничение за морските градове. По морето разстоянието между сградата и плажа трябва да е поне колкото е височината на постройката. Депутатите приеха още, че при застрояването трябва да се отчитат визуалните връзки на постройката с околния ландшафт. С други думи - строежите не трябва да скриват гледката към морето, планината или "други природни феномени или характерни природни забележителности".

ГЕРБ спря поредната лобистка поправка на депутата си Емил Димитров. Той искаше в курортите с национално значение заведенията, хотелите и пр. да не могат да изнасят маси на открито освен ако имотът не е техен. Национални курорти са Слънчев бряг, Златни пясъци, Албена, Дюни, Пампорово, Боровец и т.н. В Слънчев бряг туристическата фирма на майката на Димитров Елеонора Димитрова и на неговия съветник Славян Теофилов - "Елеонора транс", притежава два хотела.
Другата идея на депутата бе в националните курорти да се забранят всякакви сергии, капанчета и други преместваеми обекти. Вместо тях да има само пейки, осветителни тела, указателни табели, чешми, фонтани, маси на художници. Макар колегите му да признаха, че курортите са се превърнали в битаци, бе отхвърлена и тази идея.