Площадки за опасни отпадъци никнат в петте района на Варна

Мисия Варна

02-08-2013, 16:52

Снимка:

catalog.bg

Автор:

Росица Колева

Всичко от Автора

"Екопак" прекратила договора си с "Титан" за разделно сметосъбиране, парафирала с друга фирма

Площадки за събиране на опасни отпадъци ще изникнат в петте района на града, стана ясно на днешното заседание на комисията по благоустройство и комунални дейности. Администрацията ще трябва да предложи терени за тях - общинска собственост, а гражданите да ги ползват, за да не се смесва опасния боклук с останалите отпадъци. Става дума за живачни термометри, лакове и бояджийски материали, домакински препарати и химикали, мастила и замърсени опаковки, лекарства с изтекъл срок, машинни масла и пр.

Ефективността на районните площадки обаче е доста съмнителна, тъй като липсата на депо за опасни отпадъци на територията на община Варна ще доведе до смесването им с общия боклук след извозването от районите. 

Сепариране на отпадъците във Варна се прави от май тази година на площадка в Западна промишлена зона, стана ясно още на заседание на комисията. След коментари от страна на съветниците, че града няма система за разделно сметосъбиране от страна на "Екопак", с която общината има договор, последваха и обясненията от администрацията в лицето на шефката на екоотдела Диана Кирчева. 

През 2011 година общината преподписала договора си с "Екопак" с продължителност до 2015-та. До април фирмата е работила с подизпълнител - "Титан АС", който е отговарял само за извозването на боклука. От май обаче от "Екопак" прекратили договора си с "Титан" и парафирали с друг подизпълнител.

Новата фирма имала инсталация за разделно сметосъбиране, която се намира в Западна промишлена зона. Инсталацията действа и от 10 дни имаме достъп до маршрута на камионите, в които има GSP, увериха от общинската администрация. Освен това "Екопак" освен цветните контейнери за разделно събиране, вече разставяла и допълнителни - за хартия, различна от опаковките, обяви още Кирчева. 

30 тона дневно бил капацитетът на площадката. По данни на "Екопак" за последното тримесечие са обработени 450 тона боклук, 240 от които са разделно събрани суровини. 

Изнесените данни, явно напълно непознати за съветниците ги накараха да вземат решение, с което администрацията да изготви цялостен докалд за разделното сметосъбиране и фирмата-подизпълнител, която се занимава с него.