"Живеем в робство!" Марина от Пловдив писа и на Орешарски

Без цензура

04-12-2013, 13:24

Автор:

varna.utre.bg

Всичко от Автора

Ученичката взриви социалните мрежи преди година с послание до министър Дянков

Десетокласничката Марина Сидерова, която преди година написа писмо до бившия финансов министър Симеон Дянков, днес се обърна с подобно послание и до министър-председателя Пламен Орешарски, съобщава Нова телевизия.

През декември 2012-та 16-годишната ученичка от Пловдив, взриви социалните мрежи, а след това и нацията с откровените си критики към тогавашните управляващи и защити социално онеправданите, сега се изправя срещу премиера Орешарски. В писмото, написано по детски, десетокласничката от езиковата гимназия в Пловдив моли премиера да спре мизерията, в която живеят пенсионерите и да помогне на младите хора да останат в страната. "Сякаш вече се съмнявам дали правителството би ме чуло, щом отказва да чуе гласа на протестиращите", казва Марина. Текстът на сегашното ? писмо е почти същия като този от писмото до Дянков, защото според Марина ситуацията у нас през последната година не се е променила. "Пенсиите не стигат за нищо. Какво по-напред да направиш с тях? Да си платиш тока, парното или да си купиш храна?", възмущава се ученичката. "Хората купуват нискокачествени стоки, защото само това могат да си позволят. Живеем в робство. Робството на парите, на държавниците, на управляващите, смята Марина. Съучениците й я определят като Жана д'Арк. Учителите ? се гордеят с нея и я определят като пример за гражданска позиция и за това каква трябва да бъде днешната младеж. Въпреки това обаче десетокласничката вижда бъдещето си в чужбина и мечтае да учи в Германия или Австрия. "Когато държавниците ти казват в очите - тръгвайте, емигрирайте, когато държавата не ме иска, как да ме амбицират да остана", казва Марина.

Преди година тя писа на Дянков следното:
„Щом чух, че гръцката държава, която е в дълбока криза, ще зарадва своите пенсионери с коледна добавка, не се сдържах. Може да си мислите, че не ми влиза в работата да се занимавам с това, но да ви попитам как е възможно пенсионерите от нашата малка държава, работили 30-40 и повече години, да получават минимална пенсия от 150-300 лв. Може би не е най-правилната дума, която мога да използвам, но нашите баби и дядовци живеят в мизерия. ...Държавата се опитва да задържи младите хора тук, но с какво... С безработицата и глада, с ниските заплати и пенсии? Да се строят елцентрали и да се канят американски звезди за по 300 000 лева може, но да се помогне на нашите деца и родителите - не. Отчаяна съм. Обичам България, обичам родината си, но не обичам страната си".

След писмото финансовият министър й се обади лично, за да и обясни защо българските пенсионери са бедни, а гръцките - не. ”Той ми каза, че в бъдеще България върви на горе и ще се оправи, но просто за сега ще трябва да стиснем зъби още няколко години”, разказва Марина. След писмото си тя беше залята от анонимни негативни и дори обидни коментари в интернет.