Избрани Новини
За 10 години хората плащат три пъти повече от джоба си за лечение
БСК представи стряскащи данни за състоянието на здравеопазването у нас
С всяка изминала година българите плащат все повече за здравни дейности, дори да са редовно осигурени. За последните 6 години разходите за сметка на едно лице са се увеличили с 58%, в същото време публичните разходи са нараснали с 23 на сто - от от 2.815 млрд. през 2008 г. на 3.468 млрд. лв. Съотношението между разходите за здравеопазване се променят в посока непрекъснато увеличаване на процента на разходите на частния сектор за сметка на публичните. През 2002 г. официалното доплащане за здраве от едно лице е било 66 лв., докато през 2012 г. сумата е нараснала до 212 лв. Данните са събрани и анализирани в доклад за състоянието на здравната система, представен вчера от Българската стопанска камара в присъствието на ръководството на Българския лекарски съюз. Негативна тенденция, отразена в анализа, е, че разходите за здравеопазване нарастват по-бързо от общите разходи. Друга тревожна прогноза е, че през следващите години делът на частните разходи за здраве ще достигне 49%, тоест рисковете ще се покриват все повече от страна на домакинствата.
Държавата постепенно се оттегля от здравното осигуряване, посочи изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. За пример той посочи вноските за деца, пенсионери, ученици, безработни и студенти. От 2010 до 2013 г. трансферът от републиканския бюджет към здравната каса е 941 млн. лв. въпреки редица промени, които би трябвало да увеличат сумата - по-високи пенсии, по-висок максимален осигурителен доход и минимални прагове. Само от по-високите пенсии в здравната система не са постъпили 62.2 млн. лв. Средната здравна вноска за осигурен от държавата е 19.60 лв., докато средната здравна вноска за осигурените от реалния бизнес е 60.10 лв., сочат изчисленията на БСК. При тази ситуация бизнесът осигурява 64 на сто от бюджета на НЗОК, въпреки че реално прави вноски за 33.4% от всички осигурени.
В същото време не се прави нищо за повишаване на събираемостта на вноските. Делът на неосигурените е 1.2 млн. души, а тяхното лечение отново се покрива от редовните платци, смятат от камарата. От 2010 г. до сега държавата обезкръви системата чрез одържавяване на 2.1 млрд. лв. от здравни вноски, натрупани като резерв в здравната каса, припомниха от БСК и лекарския съюз. Около половината от общите средства за болнична медицинска помощ на здравната каса за 2013 г. са изразходвани в областите София-град и Пловдив. В седем области (София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Стара Загора и Пазарджик) са концентрирани 71 на сто от парите за болниците.
Здравеопазването се намира в критично състояние, системата не работи добре, липсва държавна политика, която да осигури високо качество на живот - 9 млрд. лв. се наливат в системата всяка година и се използват неефективно, а администрацията расте, обобщи Данев.
ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Стопанската камара е изготвила 27 конкретни предложения за промяна на здравния модел. Едно от тях например е трипартидно управление на здравноосигурителната система, което отговаря на реалния принос на страните във финансирането на системата. Друга идея е свързана с ревизия на основния пакет от здравни дейности, които се покриват от бюджета на здравната каса. На тази основа всяка година да се определя реалната здравна вноска, необходима за гарантиране на финансирането за този пакет. Да се намерят спешно решения за здравно неосигурените лица, както и да се подготвят и обсъдят неотложни мерки за стабилизиране и развитие на потенциала от медицински специалисти са други мерки, предложени от БСК
Топ Новини