Избрани Новини
Гигантски айсберг се отцепи, НАСА го следи
От агенцията започнали мониторинг на пътя му в океана
Айсберг, осем пъти по-голям от Манхатън е поставен под наблюдение от НАСА, след отделянето му в Антарктическия океан, съобщава Skynews. Парчето лед, познато като В31 е едно от най-големите на планетата с размери над 660 квадратни километра и дебелина повече от половин километър.
НАСА е наблюдавала ледника с големината на Чикаго през 2011 година, когато е забелязана пукнатината, чрез която се е отделил сега айсбергът. Опасенията са, че отделянето на подобни по размер ледници може да доведе до повишаване на морското равнище.
Айсбергът е излязъл в открития океан и по тази причина от НАСА са започнали проследяването му с цел осигуряване безопасност на корабоплаването в района. В31 в момента е далеч от основните морски пътища, но с наближаването на зимата в района проследяването му ще става и все по-трудно.
"На айсберг с тези размери може да му отнеме година или повече да се разтопи", заявява Робърт Марш, учен от Университета в Саутхамптън.
Учени се опитват да прогнозират теченията в района, за да си обяснят вероятното движение на ледника. Проблем обаче бил фактът, че имало периоди без никакво движение, примесени с бързи потоци.
Най-големият айсберг, регистриран някога, се нарича В15 и имал площ от 11 000 кв. км - колкото големината на Ямайка. Въпреки че той е преустановил съществуването си още през 2000 година, някои части от него все още плават около Антарктика.
Айсбергът преди да се отдели
Ноември 2013
Януари 2014
Март 2014