Избрани Новини
6,9 по Рихтер ни удари от Гърция
Българи на Тасос: Полюля ни дълго и силно, нямаше и една вълна в морето
Трус от 6,9 по Рихтер удари вчера гръцкия остров Самотраки в 12,25 ч и разлюля цяла България, най-силно в южните райони, съобщи вчера проф. Димо Солаков от Геофизичния институт на БАН. В София е усетено със сила 4-5-а степен по 12-степенната скала на Медведев-Шпонхойер-Карник, а Южна България - 6-7-а.
Почувствали са го дори и в Румъния. До 20 часа вторичните трусове бяха над 60.
Ако епицентърът бе в София, щеше да се усети като трус от 3-а по Рихтер, обясниха специалисти.
Най-силно бе усетено в Кърджали, където 20-ина туристи бяха евакуирани от историческия музей. Бях в кабинета си, когато се разтресе цялата сграда.
Чуваше се страшно скърцане и падането на експонати от витрините, разказа директорът Павел Петков. Той се престрашил да се върне в музея едва 10-ина минути след труса, когато пристигнал екип на пожарната.
"Първо видях, че една от колоните на фасадата беше напукана. В сградата също има много пукнатини, които се разпростират поне на 300 кв. м", разказа Петков. Изпопадали експонатите в 8 витрини, но поне на пръв поглед няма сериозно повредени предмети.
"Тази година успяхме да направим застраховка. В следващите дни ще трябва да дойдат представители на застрахователя, за да се направи преглед на нанесените щети", каза Петков. Сградата на музея е паметник на културата.
Пострада и местният филиал на Пловдивския университет. Беше страшно - чуваше се скърцане и падане на мазилка, разказа Христо Георгиев, пазач във филиала. По-сериозно е пострадала старата част, която е строена през 50-те години. Освен изпадалата мазилка и стените са напукани.
"Земетресението в Кърджали беше с магнитут 4,5-5 по Рихтер", заяви шефът на пожарната комисар Христо Тодоров. Според него няма сигнали за пострадали. По време на труса по-високите сгради се люлееха, а за няколко минути имаше проблем с мрежите на мобилните оператори.
Повечето проблеми са предимно в старата градска част. Най-сериозно пострадали бяха комините на блок на бул. "Тракия". Тухлите на един паднали върху паркиран пред блока автомобил. Наложи се полицаи да отцепят района.
"От 50 г. живея в този блок и никога досега не съм преживявала нещо подобно", разказа 76-годишната Айше. Тя не помни дали е чула звук, но видяла, че полилеят в хола се залюлял силно, а подът под краката започнал да се движи.
"Много се уплаших. Единственото, която успях да направя, е да клекна на земята", разказа Айше.
"Усетихме труса, беше доста силен, но нямаше паника сред хората", заяви Сали Рамадан, кмет на община Кирково. Тя се намира на границата с Гърция. Трусът съборил комин в село Бенковски.
"Имаме паднали комини и керемиди. Най-сериозен е сигналът за
напукана стена в градско училище, но предстои оглед", каза кметът на Крумовград Себихан Мехмед.
Паднали комини имаше в Хасковско - Ивайловград, Свиленград и Димитровград. В Хасково се е откъртила част от мазилката на жилищен блок на ул. "Стара планина".
Линейки хвърчаха вчера в Пловдив след труса. "Получихме повикване за 5-има души, на които им беше прилошало. Едни бяха на улицата, а други - по домовете си", коментираха от "Спешна помощ".
"Целият апартамент се разлюля. Шкафовете се наклониха напред, полилеят не можеше да се спре, а прозорците дрънчаха", разказа Мария Иванова от 19-етажния блок на ул. "Борба". Страх обхвана жителите на пловдивското с. Крумово, където на 5 април 2002 г. беше епицентърът на земетресение от 4,3 по Рихтер. Тогава пострадаха над 500 къщи, 19 пък получиха поражения след трус от 3,2 на 27 юли 2009 г.
"Беше доста продължително, стори ми се, че бе поне 2-3 минути. Чашите в бюфета се раздрънкаха. Отвореният прозорец също почна да се люлее силно", разказа жена от 13-етажен блок в Благоевград, която бързо бе слязла на улицата заедно с други съседи.
"Току-що бях седнал в колата и се канех да я запаля, когато цялата се разтресе
Реших, че нещо има сложено под нея, но после разбрах, че е земетресение", допълни друг изплашен мъж.
Клиенти на заведенията в Петрич бързо станаха от масите и започнаха да се оглеждат дали наблизо има високи сгради. Възрастна жена колабира от страх, но хората наоколо я свестиха.
"Няма данни за пострадали и разрушения в Благоевградска област", каза областният управител Муса Палев. В Разлог има данни за напукани мазилки на няколко къщи.
Минути след труса доста хора тръгнаха към най-близката църква, за да
запалят свещ и да измолят Божията милост да няма по-сериозни природни катаклизми.
Четири сигнала за напукани сгради след труса са получени в Столичната община. Няма опасност обаче за нито една от засегнатите сгради, увериха от кметството. Пукнатини са се появили по блок в кв. "Христо Смирненски", като сградата там е по-стара. С напукани стени е и църквата до гробището във Волуяк. Щети има и по стара 3-етажна къща във "Възраждане". Много силно се усети трусът по високите етажи на болничните заведения. "Леглата ни са на колелца и се местеха. Лекарите и сестрите викаха по коридорите да не мърдаме, а те бяха застанали под касите на вратите", каза пациент.
Българи на Тасос: Полюля ни дълго и силно, нямаше и една вълна в морето
Полюляхме се дълго и силно, но по-страшен беше дългият тътен в момента на земетресението. Това разказа колегата от "24 часа" Констанца Памукчиева, която почива на Тасос и трусът я завари на плажа. Ние сме в Алики, южната част на острова, точно срещу Самотраки.
Нямаше паника. От хотелите зад плажа се чуха няколко ужасени крясъка. На съседния плаж се търкаляха няколко камъка, а морето беше като заспало, нямаше никакви вълни, обясни Констанца и успокои, че всички българи на острова са добре.
Телевизионната водеща от TV 7 Ирина Тенчева, която също е близо до епицентъра, пък разказа: "Намирам се в градче в близост до Кавала. Това е на около 110 км от епицентъра в Егейско море. Когато разтресе, бях на брега. Несравнимо усещане. Сякаш си стъпил в лодка, която се движи свободно в морето. Местните обясниха, че от поне 20 г. не са се срещали с подобна стихия. Тук обаче строителството е ниско и е по-сигурно. Няма паника", обясни Тенчева.
Проф. Емил Ботев от геофизичния институт на БАН:
Не може да провокира земетресение и у нас
- Проф. Ботев, кое провокира силното земетресение?
- Това, което се случи, не е пряко свързано с територията на нашата страна, затова не трябва да се притесняваме.
Северноегейският ров минава под Мраморно море и под Самотраки,
прави завой покрай ръкавите на Халкидики и се устремява на юг
към Атина.
Това е контактът между Северноегейската микроплоча и полите на големия родопски блок, който включва Родопите, Пирин, Рила и част от македонския срединен масив. Целият блок е разположен на север от Северноегейската микроплоча.
Контактът между двете всъщност се нарича Северноегейски ров. Той е разположен на стотина километра вътрешно в екваторията на Егейско море. Точно там са реализирани движенията на плочите, които са от двете страни на този ров. Става дума за хоризонтални движения от порядъка на 10-12 мм годишно, на юг под Халкидики отиват до 20-25 мм годишно. Движенията между нашите земекорни блокове не могат да натрупат такова напрежение, защото са много по-малки - 1-2 мм годишно и до 4 мм в Пернишко.
- Минаха 2 г. от пернишкото земетресение, какво се случва там?
- В Пернишко напреженията се натрупват със столетия. През последните 200 г., когато имаме по-подробни описания в различни източници, няма земетресение, по-силно от магнитуд 4 или 4,5
през 50-те години на миналия век. Всички останали са били с много по-слаба енергия. По никакъв начин не може да има връзка с това земетресение, а и с останалите наши огнищни зони, разположени по на юг.
Говорим за т.нар. Струмска сеизмична зона, за беласишкото огнище, което е на границата с Гърция. Те дори не са пряко свързани със Северноегейския ров, който е на около 150 километра южно от територията на нашата страна.
- На какви разстояния е усетено земетресението от Самотраки?
- Земетресението беше силно, отива към катастрофални размери. Такова земетресение може да бъде усетено на 400 километра разстояние. То е усетено в София, която е на 320-350 километра. Колкото по-далече е земетресението, толкова по-дълго се осъществяват вълнообразните движения на сътресяемост, затова имат плашещ ефект.
Орешарски призова за спокойствие
Призив за спокойствие отправи премиерът Пламен Орешарски около два часа след като трусът бе усетен в България. Това стана чрез съобщение на правителствената информационна служба.
Веднага след труса министър-председателят е влязъл във връзка с вицепремиера Цветлин Йовчев и директора на "Пожарна безопасност и защита на населението" Николай Николов, обясниха от Министерския съвет.
Почти моментално след труса в успокояването на хората пък се включи столичният кмет Йорданка Фандъкова. При труса тя е била на честванията в СУ "Свети Климент Охридски", но веднага след тях отиде в сеизмологичния институт.
През няколко минути Фандъкова пускаше през социалните мрежи сводка за земетресението, както и призиви към софиянци да не се притесняват. Тя отправи и призив в туитър, ако някъде има разрушения от труса, хората да се обръщат към тел. 112.
Фандъкова разпространи в социалните мрежи и успокоителни обяснения от сеизмолози.
На Мамалев му падна Айфеловата кула
Статуетка на Айфеловата кула паднала от земетресението в дома на Георги Мамалев. От шкаф тя се озовала на земята, но останала невредима. Рамка със семейна снимка обаче се счупила, озовавайки се на пода по време на труса.
"Не се уплашихме много и не излязохме на улицата", каза актьорът.
Стотици ранени в Турция, скачали от балкони
Стотици хора са ранени в Западна Турция при силното земетресение в Егейско море.
Според сайта на в. "Хюриет" 266 души са получили наранявания. Повечето са пострадали леко в паниката след труса, мнозина скачали в ужас от балкони.
В Чанаккале над 50 души са потърсили болнична помощ, има пострадали в Одрин и на остров Гьокчеада, който се намира най-близо до епицентъра на труса. От турската правителствена Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации съобщиха, че земетресението е било с магнитуд 6,5 по Рихтер. То е станало в 12,25 часа и е продължило приблизително 20 секунди. От истанбулската сеизмична обсерватория отначало обявиха, че земетресението е от 6,5-а степен по Рихтер, но след това обявиха 6,7-а степен.
Земетресението е било близо до гръцките острови Лимнос и Самотраки на дълбочина около 25 км в Егейско море и е усетено в обширен район на Турция - от западната граница Одрин, Текирдаа, Къркларели през Истанбул, Чанаккале, Балъкесир, Маниса до южния град Измир. В Гьокчеада са били ранени около 15 души, докато бягали или скачали от балконите.
В Одрин, където трусът е бил усетен много силно, са съборени комините на няколко сгради. Там също има пострадали, които са лекувани в болница. Съобщава се за разрушения по някои сгради в града. Телефонните връзки били прекъснати. Населението изпаднало в паника.
"Хюриет" съобщава за тежкоранен мъж, който се уплашил от земетресението и скочил от терасата в дома си в Балъкесир. Има нанесени щети по сгради в доста голям район на Северна Турция.
Ужас преживяха и жителите на Истанбул. След първата уплаха в най-големия турски град, където трусът силно разлюля анадолския бряг, хората хукнаха на улиците. Трусът бил силен и продължителен. Специалисти отбелязват, че земетресението е разлюляло по-силно азиатския бряг на мегаполиса, където теренът се смята за по-устойчив на земетръси в сравнение с европейския бряг.
Земетресението в Егейско море рани хора и причини материални щети и в Гърция. За трима леко ранени туристи на гръцкия остров Лимнос съобщи сайтът "Лимносрепорт". При труса се срутил част от покрива на местното летище. Британска туристка е сред пострадалите, когато част от тавана паднал върху крака . Тя получила лекарска помощ на място.
Има нанесени щети по стари къщи, църква и каменни огради. На Лимнос земетресението е било 6,3 по Рихтер. Последвали са вторични трусове с магнитуд 5,7 и 4,7. Пострадали са и стари сгради на гръцкия остров Самотраки, има изпочупени прозорци. Трусът е бил почувстван в Солун и Атина и е предизвикал паника сред хората на няколко гръцки острова.
В Западна Турция е имало около 70 вторични труса. Специалистите предупреждават, че поне още денонощие ще има остатъчни трусове, но се очаква те да бъдат с отслабващ интензитет. Гръцките агенции акцентират върху информацията на американския геофизичен институт и на ИТАР-ТАСС, че магнитудът е бил 7,2 по Рихтер.
Според турски сеизмолози земетресението е произлязло по северноанадолския разлом, който минава по дъното на Мраморно море и по който стана катастрофалното земетресение през 1999 г., което отне живота на около 20 000 души.
Премиерът на Гърция Андонис Самарас поддържа постоянна връзка с местните власти в района на земетресението, посочват гръцки медии. На министрите на отбраната и на вътрешните работи е разпоредено да направят всичко възможно за отстраняването на всички щети и оказване на помощ на населението, ако се налага.
Дават предписания за паспорти на панелките
Столичната община започва да издава предписания на етажните собствености да направят технически паспорти на панелните блокове, научи "24 часа".
Въпреки изискването старите сгради да бъдат паспортизирани до 2016 г., единици са панелките в столицата, за които собствениците са направили обследването. През последния месец зачестиха случаите на откъртени плочи от фасадите в страната. А след земетресението вчера страхът на хората, че блоковете могат да рухнат, се засилва.
"Процесът върви много бавно. Основно поради нежеланието на собствениците да се погрижат за имотите си. Затова ще започнем да настояваме усилено за изготвяне на технически паспорти на частните сгради. Това е единственият начин да се разбере дали дадена сграда има конструктивен проблем например", обясни главният архитект на София Петър Диков.
Той заяви, че в столицата няма опасни блокове и не бива да се всява паника, но собствениците трябва да се погрижат за сградите си. В София има 204 000 жилища в панелни сгради. Общината ще опита да ускори процеса по паспортизиране чрез Камарата на инженерите, която ще предостави експертни групи.
Етажните собствености ще могат да си изберат на кого да възложат обследването. Диков напомни, че кметството е изготвило типови проекти за обновяване на всичките 65 вида панелни секции в столицата. Проектите се предоставят безплатно, като трябва само да се адаптират според желанията на собствениците какво точно във входа си искат да обновят. Интересът към тях обаче бил много слаб. Освен това кметството издава и безплатни разрешителни за строеж за саниране на блоковете. Според експерти само това пести на собствениците в един вход около 20 000 лв. Третият бонус, който предоставя общината, е предимство в програмата "Зелена София" за градинки пред входовете.
Според шефа на общинската дирекция по строителен контрол арх. Влади Калинов възможностите на общините да ускорят процеса по издаването на технически паспорти е ограничен заради празноти в закона. "Там не е посочено кой контролира процеса и липсват санкции. Освен това повечето етажните собствености не са регистрирани и това допълнително усложнява контрола, защото трябва да издирим всички собственици в един вход, за да им връчим предписанията", каза арх. Калинов.
В Перник по-уплашени
Силното земетресение в Егейско море уплаши хората в Перник. Страхът бе предизвикан от спомена за труса отпреди 2 г., който люля областта с 5,8 по Рихтер. Преди 3 дни в Перник бе отслужен молебен за здраве и раздаден курбан заради бедствието от 22 май 2012 г.
"Бях в банята, когато ме разлюля. Беше продължително, прилоша ми и ме заболя главата. Помислих, че става въпрос за вторично земетресение на това от май преди 2 г." разказа Боряна Емилова, която живее в 15-етажен блок.
Страхът изкара много хора навън. Казваха, че се е чуло пукане на стени и дрънчене на прозорци.
От общината в Перник съобщиха, че няма данни за разрушения в региона.
Трусът в района на Мездра и Враца продължи 2 мин и бе усетен предимно от жителите по високите етажи. Има напукани мазилки. Земетресението предизвика краткотрайна паника сред живеещите в 18-етажните блокове в района на врачанската болница.