Избрани Новини
Докато БСП е в ступор, партиите преговарят за предсрочен вот
Дори ДПС призна, че кабинетът ще оцелее в най-добрия случай до края на годината
В България най-вероятно ще има предсрочни парламентарни избори преди края на годината. Лидерите на големите партии вече водят преговори за датата и условията за разпускане на парламента. Засега само БСП няма ясна позиция по въпроса, а "Атака" е категорично против предсрочни избори. Сондажи за политическа ситуация прави и президентът Росен Плевнелиев. Той е разговарял с лидерите на ДПС и ГЕРБ Лютви Местан и Бойко Борисов. Днес ще има срещи и с други парламентарно представени партии. Разговорите са се провели извън сградата на "Дондуков" 2. От пресцентъра на президентството обясниха, че срещите са част от работната програма на държавния глава и не се съгласуват с тях, но целта била Плевнелиев да се запознае с партийния анализ на изборните резултати. В края на седмицата държавният глава ще излезе с изявление по този повод.
Лидерът на ДПС Лютви Местан обяви вчера, че няма вариант правителството на Пламен Орешарски и този парламент да изкарат мандата си. Той обаче изрично уточни, че инициативата трябва да дойде от БСП и ДПС няма да сваля кабинета. "Това на първо място се полага на основния носител на властта - БСП. ДПС ще остане коректна и лоялна политическа сила. Сега и занапред. Обективният анализ на резервите кабинетът да изкара пълен мандат не може да се интерпретира като свалено доверие от Орешарски и правителството му", заключи Местан. Той обясни, че е "необходим разговор за елегантен и съответен на националния интерес изход от ситуацията, създадена след вота". "За ДПС не е изключена нито една опция. Ремонт на кабинета, задължителни 4-5 неща, които кабинетът и парламентът трябва да направят преди предсрочен вот, незабавен предсрочен вот, вот есента, най-късно до края на годината, са все опции, които са отворени за ДПС", обясни той.
Интересен детайл е, че Местан все още не е разговарял с партньора си в управлението Сергей Станишев. Затова изявленията му вчера сутринта буквално смразиха БСП. "Не смятам, че трябва да коментирам позиция или мнение на други политически сили. Цялостният анализ за ситуацията и резултатите ще ги направим в близко време. Нека да видим сега вота на недоверие", бе лаконичният коментар на Сергей Станишев.
Малко по-късно, след като се поокопитиха, представители на ръководството на БСП обясниха пред "Сега", че е най-вероятно предсрочният вот да е през октомври. Но преди това е необходим сериозен ремонт на кабинета, пред който ще бъдат поставени ясни цели. Ако не се стигне до разбирателство между коалиционните партньори, ще бъде съставен служебен кабинет. За ремонт на правителството е и ДПС. В левицата се надяват, че все още има шанс животът на правителството да бъде удължен до есента на следващата година, когато са възможни избори "2 в 1", заедно с местните.
В преговорите БСП отново ще постави ребром въпроса за отмяна на плоския данък и въвеждане на прогресивно облагане, бе категоричен соцдепутатът Румен Гечев. Според него идеята имала поддръжници и в ДПС, но официалната линия на партията изключва промяна в данъчната система. Съпартиецът му Янаки Стоилов изброи няколко краткосрочни задачи пред управлението - възобновяване работата на няколко индустриални предприятия, повишаване на доходите през следващата година и промени в начина на субсидиране на земеделските производители.
"Предсрочни избори са възможни - няма лошо да се говори за такива, няма лошо и да се правят", заяви кратко членът на Националния съвет на БСП Антон Кутев. "В момента сме поставени пред две трудни задачи - как да продължи управлението на страната, при какви условия и с какви задачи, а другата е как партията да възстанови своите позиции, така че тя да не губи по-нататък привърженици", каза Янаки Стоилов преди това пред Нова тв. Според него не е добре нито за страната, нито за БСП да се тръгне веднага на избори, дори заради това, че няма толкова категорично оформена подкрепа в момента.
Според запознати основната цел на управляващите е да се постигне съгласие да не се назначава служебен кабинет, а изборите да бъдат подготвени от правителството на Пламен Орешарски. Така през следващите месеци ще могат да бъдат реализирани поредица от социални решения, които да вдигнат рейтинга им. Конституцията позволява да се разпусне парламентът и без оставка на правителството, което ще даде възможност да се избегне формирането на служебен кабинет. В основния закон няма изричен текст, че единствено президентът разпуска Народното събрание. Никой не може да отнеме правото на парламента да приема всякакви решения, включително и да не работи повече. Тъй като няма да има действащ парламент, кабинетът няма пред кого да подаде оставка. Тогава влиза в действие чл.111 от основния закон. Там е записано, че МС подава оставка пред новоизбраното Народно събрание. Срещу тази идея категорично са ГЕРБ, ББЦ и Реформаторският блок.
"Ще мога да коментирам бъдещето на кабинета след като лично аз направя консултации с ръководствата на двете партии, които до този момент подкрепят правителството", коментира вчера премиерът Пламен Орешарски по повод изявлението на Местан. И добави с усмивка: "За Пламен Орешарски да бъде министър-председател никога не е било детска мечта". На този етап той не е готов със заместник на екоминистъра Искра Михайлова, която ще стане евродепутат. Не са обсъждани и други министерски рокади.
ГЕРБ и Реформаторският блок искат избори възможно най-скоро. "Като болни прасета стоят и се гушат. Безпомощни същества, правят се, че нищо не се е случило. Шокът е много силен. "Атака" всеки ден им е скъпа", коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ситуацията. Според него управляващите няма да подадат оставка, защото "нямат феърплей" и ги призова "да си преодолеят егото", защото иначе страната ще влезе в национална катастрофа. "Ако те не подадат оставка, ще е ясно кои три партии са виновни за нея", допълни бившият премиер.