Минаваме на парно и газ

Новините

03-06-2014, 05:52

Автор:

VarnaUtre

Всичко от Автора

Токът ще поскъпва заради инвестиции, трябва да се научим да пестим

За необходимостта от нова стратегия за развитие на енергетиката у нас се говори отдавна и в основни линии тя вече е готова. Документът обаче още не е приет окончателно, което трябва да направи Народното събрание. Според информация на "Стандарт" експертите от Министерството на икономиката и енергетиката вече са нанесли своите редакции и документът е предаден на екипите на премиера Пламен Орешарски и вицепремиера Даниела Бобева. Вероятно след това стратегията ще бъде предложена за одобрение от депутатите.

Двойно повече българи ще имат централно отопление и газ в дома си до 2030 г. Това предвижда проектът на новата "Енергийна стратегия на Република България 2014-2030 г.". 
С увеличение на дела на парното и газифицирането ще бъдат постигнати няколко цели - намаляване на разходите на домакинствата за сметки, използване на повече първична енергия от крайния потребител и туширане на ефекта от предстоящото нарастване на цените на тока. В периода между 2014 и 2030 г. държавата и общините трябва да заложат в плановете си за развитие увеличаване на дела на топлофицираните сгради от сегашните около 15% до 25 на сто. Това трябва да става включително и чрез плановете за регионално развитие, в които да бъде заложено изграждането на централно топлоснабдяване, ако е икономически оправдано и изгодно. Още по-сериозен ръст се предвижда за битовата газификация. В момента директен достъп до синьо гориво имат по-малко от 5% от българските домакинства. Проектът на новата енергийна стратегия предвижда делът им до 2030 г. да се увеличи няколко пъти и той да достигне до 30%. Така всеки трети българин ще може да използва синьо гориво за отопление, загряване на вода и т.н. Което пък ще доведе до намаляване на цената и разходите на дома. 
Именно цените на енергията се отбелязват в проектодокумента като основния проблем у нас. Освен че са високи за джоба на българина, в хоризонта до 2030 г. се предвижда те неминуемо да нараснат. Като това важи предимно за електроенергията. Причините се крият предимно в политиките на Европейския съюз за намаляване на изхвърляните вредни газове в атмосферата и мерките, които трябва да бъдат въведени за целта. Изходът от ситуацията, според авторите на стратегията, е в обръщането на все по-голямо внимание на енергийната ефективност. За отоплението и покриване на нуждите на едно жилище у нас се ползва в пъти повече енергия спрямо средните нива в Европа. Затова държавата трябва да създаде механизми и стимули за намаляване на количеството потребена енергия. Ефектът може да бъде постигнат както с увеличаване на централното газифициране и топлофициране, така и с увеличаване на енергийно ефективните уреди, използвани в бита. В същото време на регионално и държавно ниво трябва да се работи за модернизация на мрежите за пренос на ток, газ и топлинна енергия. А също и на самите производствени централи, които да генерират единица продукт с по-малко първичен енергиен източник. За целта се посочва, че производството на ток от когенерациите например трябва да бъде увеличено до 15%. По този начин родната енергетика ще отговаря на правилата и стратегиите на ЕС, но за целта ще трябва да бъдат реализирани сериозни инвестиции, които няма как да не повлияят на цената на енергията. Затова както в производството, така и при крайното потребление, независимо дали става въпрос за бит или промишленост, трябва да се подобри значително нивото на енергийната ефективност. Което пък няма как да не повлияе върху крайните цени.