Показателите на демократичното управление у нас се влошават

Новините

12-06-2014, 11:42

Снимка:

© Varnautre.bg/Архив

Автор:

VarnaUtre.bg

Всичко от Автора

Най-лоши са резултатите за страната ни по отношение на корупцията и независимите медии, отчита доклад на Freedom Housе

Продължаващо влошаване на показателите на демократичното управление у нас отчита доклада на Freedom House за 2014 година. Организацията анализира състоянието в 29 държави от Централна и Източна Европа и Евразия – основно бивши социалистически държави и пътят им към демокрацията.

През 2013 година в България се проведоха най-масовите протести за последните 15 години, отбелязва организацията. Посочва се, че те са довели до оставката на премиера Бойко Борисов през февруари. През лятото новото правителство също предизвиква масовото недоволство на българите с назначаването на 32-годишен медиен магнат начело на агенцията за национална сигурност, пише investor.bg
Ходът бързо беше преосмислен, но в обществото той остава като символ на корупцията в държавата, посочват авторите на доклада.

Според класацията на Freedom House рейтингът на демократичното управление у нас е 3,25 пункта, а на изборния процес – 2,25 пункта, каквато е и оценката за гражданското общество. Скалата за оценка е от 1, което изразява най-добър резултат, до 7 – съответно най-лош резултат.Най-лоши са резултатите за страната ни по отношение на корупцията (4,25 пункта) и независимите медии (4 пункта). На националното управление се поставя оценка от 3,75 пункта, а на местните власти – 3 пункта. Съдебната система е с оценка от 3,25 пункта.Общият показател за България през 2014 година е 3,25 пункта. От данните на организацията се вижда непрекъснато влошаване на демократичните показатели от 2008 година насам. Тогава оценката за страната ни беше 2.86 пункта и това е най-доброто ни постижение в своеобразната класация.Като цяло докладът отчита, че през тази година има разклащане на демократичните устои в повечето наблюдавани държави спрямо 2005 година. Най-видимо това е в Унгария, Азербайджан и Русия. Подобряване обаче има в Грузия, Молдова и Косово. Без промяна остава ситуацията в Естония и Туркменистан.В бившите социалистически републики, които днес са част от ЕС, оценката за корупцията е сред най-високите, т.е. най-лошите, спрямо останалите демократични показатели в управлението на страната. В Унгария и Словакия например е 3,75 пункта, а в Чехия - 3,25 пункта.Русия пък е страната, където оценките за почти всички демократични показатели клонят към 7, което я поставя в позицията на една от най-недемократичните държави в цялата класация.