Обвиниха двама бизнесмени за банковата атака

Новините

01-07-2014, 06:55

Снимка:

"24 часа"

Автор:

VarnaUtre

Всичко от Автора

За престъплението, за което са подведени под отговорност, законът предвижда до 2 г. лишаване от свобода и глоба.

Софийската районна прокуратура обвини двама бизнесмени за разпространение на неверни и будещи тревога данни за български банки.

 Роденият в бивша Чехословакия 40-годишен Роберт Димитров, управител на инвестиционния посредник “Глобал Маркетс”, и 29-годишният Кирил Джабаров са организирали изпращането на имейли до стотици свои потенциални клиенти с тревожно съдържание. По делото имало данни и за телефонни обаждания до клиенти.

 Двамата бяха задържани в неделя при акция на ДАНС и прокуратурата. Други обвинени за разпространението на слухове за банки засега няма. 
Димитров и Джабаров бяха привлечени като обвиняеми вчера. За престъплението, за което са подведени под отговорност, законът предвижда до 2 г. лишаване от свобода и глоба.

Двамата са на свобода срещу 3000 лв. гаранция

Досега по делото са разпитани 19 свидетели, извършени са претърсвания и изземвания на 30 компютъра и документи. 
От прокуратурата уточниха, че предстоят още разпити, както и изготвянето на техническа експертиза на компютрите.

Разплитането на случая започнало, след като хора съобщили на имейла за сигнали на ДАНС, че са получили тревожни съобщения на пощите си на 26 юни, четвъртък, ден преди десетки да се наредят на опашки пред банкови клонове.

Веднага в условията на неотложност започна разследване, каза говорителят на Софийската районна прокуратура Стефан Милев. Според магистратите Димитров е извършител, а Джабаров - помагач.

В съобщенията се говорило за състоянието на общо 5 банки, казаха от прокуратурата. Пишело, че те нямат ликвидна възможност да обслужват клиентите си и че предстои да се утежни положението на още три банки. Според обвинението Димитров разпоредил изпращането на съобщенията, Джабаров технически ги е изготвил, а трети, който обаче бил от друга фирма - ги изпратил. Той е само свидетел, защото не е съзнавал каква е целта на останалите двама.

Хората, които получили съобщенията, не били случайно подбрани. Става дума за предварителен списък, но на какъв принцип, засега не може да се каже. 
“Скоро ще се опитаме да обясним на обществото какво ни се случи. Някой много успешно съсипа фирмата ни само за 20 часа. Иззеха всичко от офисите ни. Сега отивам да купувам техника, за да можем да се свързваме с клиентите си. Хора от фирми, с които работим, също са били задържани и разпитвани. Няма да фалираме, но много ни усложниха живота. И тримата съдружници бяхме задържани, но вече сме на свобода. Не искам да коментирам обвиненията по същество, защото тече разследване”, каза пред “24 часа” Роберт Димитров.

Специална програма с най-мощните защити използвали вероятно заговорниците в организирането на банковата атака и така пазели кореспонденцията си, научи “24 часа”.

От офисите на “Глобал Маркетс” са иззети компютри и периферия, които се преглеждат от IT специалистите на ДАНС. Именно те открили, че Моллов и другите арестувани използвали програма за съобщения с много високо ниво на сигурност. Предполага се, че така са се разбирали на вътрешно ниво и с останалите близо 50 потребители. Чат софтуерът “Телеграм” е с най-доброто ниво на кодиране и криптиране. Той е безплатен и достъпен от всякакви дигитални устройства.

"Телеграм” е облачна услуга и предлага два вида чат. Обикновеният е с кодиране на ниво клиент-сървър и в него може да се влезе от множество дигитални устройства като смартфон, таблет и компютър. Секретният е с много по-високо ниво на защита и до него имат достъп само устройствата, участващи в чата.  

Шефовете на фирмата основали хедж фонд в САЩ през март

 

“Считано от днес, 13.05.2014 г., “Глобал Маркетс” ООД съобщава на своите клиенти, че в съответствие с решение на общото събрание на съдружниците от 26.03.2014 г., прекратява дейността си като инвестиционен посредник. Всички разходи за уреждане на отношенията с неговите клиенти ще бъдат за сметка на “Глобал Маркетс” ООД.”

Това съобщение стои на сайта на фирмата, чиито управители получиха обвинения за подаване на невярна информация за български банки. 
Капиталът на фирмата е 1,18 млн. лв. Създадена е през 2008 г. Според отчетите на дружеството - инвестиционен посредник, само за 2012 г. печалбата му е в размер на 744 хил. лв. и идва от покупко-продажба на акции. Фирмата на тримата съдружници има клонове в Полша, Чехия и Словакия.

Акционери са Йордан Томов, Роберт Димитров и бащата на Кирил Джабаров Томчо. 
Имената на Томов, Димитров и Джабаров фигурират като съдружници в още едно дружество - “Иншуърънс Тръст Къмпани застрахователен брокер”. То е наследник на бизнеса на “Дженерали нет” в тази сфера. Сделката е сключена през 2012 г.
 “Дженерали България холдинг” продава на тримата бизнесмени фирмата си, след като до 2010 г. е натрупала загуби от 341 хил. лв.

Йордан Моллов и Роберт Димитров са съдружници и във фирма за консултации. През март т. г. Кирил Джабаров и Йордан Моллов поставят началото на първия български хедж фонд в САЩ “Голдън спирит асет мениджмънт”. Той е насочен къмклиенти от Централна и Източна Европа. 
Интересът към финансовите пазари на тримата в САЩ не е случаен. Йордан Моллов е завършил университет в Ню Йорк, а сега е докторант в Стопанската академия в Свищов. Работил е във финансови компании зад океана след дипломирането си. 
Със САЩ е свързан и друг от задържаните.

Комисията по финансов надзор е разглеждала няколко пъти случаи с единия от обвиняемите Кирил Джабаров за разпространение на тревожна информация. Повод за това е, че е искал да придобие капитал от “Дженерали нет”. Там са разглеждани доходите му. Джабаров е посочил, че през 2010 г. е бил на работа в Америка и там е придобил доход от 47 хил. долара.

Роденият в Прага Роберт Димитров е лицензиран инвестиционен посредник, както и съдружникът му Йордан Моллов.

Юпитата Джабаров, Моллов и Димитров често пътували по бизнес в Япония, САЩ и Европа, където имат интереси. Клиентите им, които са поверили управление на активи на бизнесмените, са от над 20 държави.