Избрани Новини
Какво скриха военните в дерето на "Аспарухово"?
15-07-2014, 23:15
Автор:varnautre.bg
Още по Темата:12 милиона литра вода залели "Аспарухово" откъм поделението?
Разрушени сгради, парчета от водопровод и огромен кратер се виждат на снимките, направени от хеликоптер
Откъде е дошла голямата вода в квартал “Аспарухово”? Кой ще носи отговорност за жертвите на потопа? Какво показват снимки, направени от въздуха над военното поделение “Бункера”? Кои държавни и общински не са си изълнили задълженията по закон, за да предотвратят трагедията тук?
Това бяха въпросите, на които търси отговор разследването на Валя Ахчиева, излъчено тази вечер по БНТ.
Секретното поделение "Бункера" започва на 400 метра от последните къщи на ул. "Розова долина" в Аспарухово. В дерето, което свършва на ул. "Горна Студена", пък има ограда и надпис "Военна зона", зад който не се допуска никой. Дори и след потопа. Особно след него.
След проверка в кадастъра става ясно, че част от дерето-убиец на "Аспарухово" минава през територията на военното поделение "Бункера", заемащо 187 дка от гората над квартала. По закон водното съоръжение е публична държавна собственост и за него се грижи стопанинът на терена, през който то минава.
Пред камерата на "Открито" областният управител Иван Великов заяви: "Незаконните сметища в самия квартал са направили бент, който се е скъсал, и така е тръгнала вълната. Проблемът не е в поделението, сигурен съм". Според кадрите обаче вълната се е обраувала много над урбанизираната част на дерето. В горната си част - над поделението, то се е запазило - тук няма разрушения и свличания. Надолу обаче, в забранената зона, картината е като след истински катаклизъм, става ясно от снимките, направени от хеликоптер седмица след бедствието. До тях се стига след като въпреки всички опити да бъдат допуснати до дерето на територията на поделението журналистите получават разрешение да влязат, но едва на 10-ина метра от портала. Там им показват единствено стар басейн, пълен с кална вода и жаби. Скрити остават скатовете на дерето и дъното му, където в това време тече усилена работа: мъже с работни гащеризони разчистват останките от 2 разрушени сгради - от едната е останала бетонна плоча, а от друга - само основите. Трета се държи още. Началникът на поделението кап. I ранг Тенчо Стоев признава, че има "съборени сгради и нарушени покриви". Според него те са били на ската. Той свидетелства и за промяна на релефа - дълбокото 2-3 метра пясъчно дъно сега е 8-метрова яма с размери 40 на 15 метра. На снимките ясно се виждат и останките от подземна инфраструктура - бетонни тръби и парчета от тях.
Законът за водите изрично забранява строителство в деретата, по склоновете им и върху покрити части от тях, обяснява началникът на дирекция "Води" в МОСВ Ясен Личев. Според него на снимките ясно се виждат свидетелства за наличие на старо свлачище или водоем. "Безспорна е нуждата от експертиза, която да установи причините за нарушаването на естественото състояние на дерето и кой е нарушил закона, като ги е допуснал", казва Личев. Към въпросите за случилото се на територията на поделението на 19 юни по време на потопа Валя Ахчиева допълни странното бучене, което се чува на място - сякаш в образувалата се яма има отдушник. Сушат ли нещо военните там отдолу?, попита тя.
Въпреки многото въпроси Военната прокуратура в Сливен (която отговаря и за Варненска област) изпратила свой представител за проверка, който не открил нищо необичайно. Сега военните прокурори обещават да се запознаят с предоставените снимки, но по какъв начин ще бъде назначена експертиза при положение, че дори няма досъдебно производство, не е ясно. Дали пък военните не се опитват да печелят време, нужно за отмиване на следите и отговорностите?, пита на финала журналистката.
Цялото предаване можете да видите тук.
Топ Новини