Избрани Новини
България - енергийно най-бедна и несигурна в Европа
Основните рискове за страната ни са зависимостта от един източник и един маршрут на доставка на нефт и природен газ
В доклада на института на Търговската камара на САЩ се предлага изтегляне на политическото ръководство на държавните дружествата в енергетика
Центърът за изследване на демокрацията отбелязва в доклад загубата на независимост в управлението в областта на енергетиката. Тя се улеснява от корупционни практики на всички равнища в сектора, лошо управление на държавните компании, както и нарушаване на всички правила на конкуренцията.
Тези фактори закрепостяват България като най-енергийно бедната и несигурна страна в ЕС, пише в доклада, разпространен днес по време на дискусия на тема "Енергийната (не)сигурност на България: завладяване на държавната енергийна политика и енергийна бедност".
Докладът представя резултатите за България от Международния индекс на рисковете пред енергийната сигурност на Института за енергията на 21-ви век към Търговската камара на САЩ. Индексът отразява състоянието на 75 държави, най-големи потребители на енергия. Според доклада за 2014 година България е най-уязвимата страна от гледна точка на енергийната сигурност сред всичките разглеждани държави.
Основните рискове за България са равнището на енергийна бедност, зависимостта от един източник и един маршрут на доставка на нефт и природен газ, както и високата енергийна интензивност на икономиката.
Негативното въздействие на тези традиционни рискове пред България се усилва от лошото управление и завладяването на енергетиката от частни местни и чуждестранни, включително държавни интереси, посочиха от Центъра за изследване на демокрацията.
Най-видимите примери за това са проекти като "Цанков камък", АЕЦ "Белене", газопроводът "Южен поток" и изграждането на АЕЦ "Козлодуй", пише в доклада.