2/3 от българите смятат положението за непоносимо

Парите

06-08-2014, 08:38

Снимка:

© Varnautre.bg / Архив

Автор:

VarnaUtre

Всичко от Автора

Почти половината от населението не може да се ориентира в споровете за "Южен поток". Само 10% одобряват санкциите срещу Москва

За 69% от българите положението в страната е "непоносимо, нетърпимо", показва ново изследване на Институт "Отворено общество", проведено през юни-юли 2014. В средата на годината едва 4% от населението намира ситуацията за добра. Оценките обаче силно варират - хората в София, както и висшистите, са най-малко критични, докато при необразованите делът на песимистите е най-висок.

Повече от половината от участниците в проучването смятат, че икономическата ситуация в България се е влошила. Около една трета не отчитат промяна.

Според 65% от българите при правителството на Пламен Орешарски икономиката е зациклила. А почти половината от интервюираните корят бившия кабинет, че не е постигнал успех в нито една сфера.

Подкрепата към валутния борд е 47%, а неодобрението е 25%. Най-силната подкрепа се отчита сред жителите на София, а по възрастов показател - сред гражданите над 46-годишна възраст. Най-значим фактор при подкрепата за лева се оказва обаче нивото на завършено образование. Сред хората с начално и по-ниско образование подкрепата е 19%, докато завършилите осми клас дават двойно повече отговори "за". Всеки втори със средно образование подкрепя паричния съвет, а при висшистите този дял достига 57 на сто. Изследването откроява ясна връзка - по-заможните и образованите българи по-отчетливо оценяват предимствата на валутния борд. Най-недоверчиви и "против" са домакините и жените в отпуск по майчинство.

65% от българите държат на лева и не искат да го заменят с евро, разкрива още анкетата на института. Наскоро и изследване на Евробарометър разкри, че в България мненията "за" и "против" еврото са почти по равно - съответно 41 и 42%. Най-големи привърженици на въвеждането на единната европейска валута у нас са софиянци, а най-скептични са в селата, както и хората над 60 години. Най-висок е делът на подкрепата за еврото при завършилите висше и средно образование - 17-18%. Като цяло обществото е против въвеждането на единната евровалута, но хората с по-високи доходи определено са по-склонни да се разделят с лева.

Данните на "Отворено общество" показват, че българите са доста объркани по темата "Южен поток". 41% нямат мнение за газовия мегапроект. 28% са убедени, че "Южен поток" не трябва да се строи, ако липсва одобрение от Европейската комисия, а 22% искат тръбата, независимо какво казва Брюксел.

Преобладаващото мнозинство от анкетираните по принцип не подкрепят участието на България в санкции срещу други държавни (40%). Едва 10% от анкетираните са на мнение, че трябва да има по-строги европейски санкции срещу Русия заради украинската криза. 21% не подкрепят въвеждането на по-строги санкции срещу Москва.

Остава слабо доверието на българите както към държавните, така и към европейските институции. 38% от запитаните имат доверие по-скоро на европейските институции, 14% по-скоро на държавните, а 22% не вярват нито на едните, нито на другите.