Избрани Новини
Избери си какво да сънуваш довечера
Как да контролираме сънищата си
Искате да летите? Няма проблем. Без никакви летателни апарати? Просто така да се реете из висините? И това може да се уреди. Иска ви се да прекарате нощта с някого от двойката Бранджелина? Само си изберете Пит или Джоли. Дали да не опитате бойни изкуства? Ами да пътешествате по света, но не за 80 дни, а за една нощ и без да трябва Жул Верн да ви избира маршрута? Всичко е възможно, нали е сън. Да, ще кажете вие, но не си го избирате сами. Добре, ще каже група дами от Великобритания и ще ви докаже, че грешите. Защото те вече могат да сънуват по поръчка. Историите им събира британското издание "Дейли мейл".
Когато Каролин Каронел видяла баща си Хенри, обезумяла от радост. След като се прегърнали, седнали да наваксат пропуснатото време. "Както винаги той ме попита как съм, разпита за останалите от семейството и дали имам достатъчно пари - разказва Каролин. - Аз взех ръката му, стиснах я и му казах, че го обичам. Подейства ми като катарзис." Това обаче не било обикновена среща . Бащата на Каролин, бивш търговец на антики, починал три месеца по-рано, а разговорът им се случил в съня на Каролин.
Разбира се, не е необичайно хора, които сме обичали и са починали, да се появят в съня ни. Но 37-годишната жена напълно съзнателно избрала да се среща с баща си, след като овладяла необикновена техника, позната като "сънуване наяве". Тя е част от нарастващия брой хора, които твърдят, че са се тренирали така, че да могат да контролират сънищата си със силата на волята. По думите им те осъзнават, че спят и сънуват, и така избират съдържанието на сънищата си и контролират всичко, което се случва. Те разиграват фантазиите си - от разговори с починали близки до секс с идеалния партньор.
Този метод обаче освен за удоволствие се използва и като форма на терапия, която може да спре кошмарите и безсънието и дори да помогне в борбата с постравматичния стрес. И въпреки че мнозина може и да чуват за първи път за тази техника, тя се изследва още през 1913 г. от лондонски психиатър.
Наистина повечето от нас сънуват всяка нощ и това се случва по време на РЕМ-фазата на съня (от англ. REM - Rapid Eye Movement, превод: бързо движение на очите).
Докато сънуваме, виждаме последователно образи и това прилича на гледането на филм. По време на "сънуването наяве" обаче овладелите техниката твърдят, че не са просто зрители, а съзнателно взаимодействат със света на сънищата си, все едно играят видеоигра. Скорошно проучване в Харвардския университет разкри, че по време на тези сънища мозъкът показва същите нива на активност, както по времето, когато сме будни. Изследванията показват, че един на всеки осем от време на време "сънува наяве", най-често малко преди да се събуди.
Интересът по темата нарасна значително, след като през 2010 г. излезе филмът "Генезис", чийто сюжет се върти около контрола на сънищата. Тогава се появяват и редица курсове, които обещават на желаещите на ги научат как да контролират съзнанието си, докато спят. В рамките на тези курсове, които се случват навсякъде по света, участниците се опитват така да тренират мозъка си, че той да е наясно какво се случва, докато е в покой. Те се опитват да усвоят трикове, които да им помагат да осъзнаят, че сънуват. Като например да опитат на включат или изключат лампата, което би било невъзможно по време на сън.
Именно на такива курсове се записва и Каролин. Там музикантката се научила да контролира това, което сънува, и успяла да се срещне с починалия си баща. Лондончанката не е единствената. Благодарение на "сънуването наяве" Майра Никол, учителка от Западен Съсекс, успяла да превъзмогне травмата, която нанесла 7-годишна връзка с мъж, който я малтретирал. Стюардесата Шинийд Фланъри пък се преборила с кошмарите, за които никой психиатър не успял да помогне.
Как да контролираме сънищата си? Сънищата са поредица от образи, идеи и емоции, през които преминаваме несъзнателно, докато спим. Все още не е открито обяснение за съдържанието и целта им, въпреки че са обект на научното познание през годините. За някои те са отговор на неврологични процеси, които протичат, докато спим. За други са послание от боговете или начин за предсказване на бъдещето. За трети те са средство, чрез което мъртвите могат да влязат с контакт с живите. Много култури се опитват да овладеят процеса на сънуването и да използват сънищата. Последните проучвания показват, че до известна степен това е възможно. Процесът се нарича "сънуване наяве". Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да имате повече власт над съзнанието си, докато сте в света на Морфей:
- Нужни са ви решителност и мотивация. Може първо да потренирате с медитация, за да може след това по-лесно да събудите съзнанието си, докато спите.
- Позата е много важна. Легнете по гръб. Отпуснете се и затворете очи. Започнете да броите отзад напред, като след всяко число си повтаряте, че заспивате, но осъзнавате какво ви се случва.
- В рамките на деня си задавайте въпроса "Сънувам ли". Може да си навиете часовника и всеки път, когато алармата звъни, се питайте дали сънувате. Така след това в съня си ще може по-лесно да се осъзнаете, че спите.
- Тренирайте съзнанието си само да си прави проверки в рамките на съня. През деня гледайте ръцете си и докосвайте с тях масата или стената. След това, когато се опитате да повторите действието в съня си и установите, че ръцете ви могат да минават без проблем през предметите, ще разберете, че това е сън.
- Изберете си някакъв знак, който да бъде едновременно лесно разпознаваем и прост. Сложете го срещу леглото си и го гледайте, преди да заспите. Запомнете, че той стои там. След това, ако го видите в съня си, да кажем на челото на шефа си, ще се осъзнаете бързо, че спите и ще можете да контролирате обстановката.
- Водете си дневник на сънищата, за да научите езика си. Оставете тетрадка до леглото и записвайте всичко веднага щом се събудите.
- Поставете си ясна цел, преди да заспите. Мислете си само за нея. Това може да е срещата с човек, когото искате да видите например.
Интересни факти за света на Морфей.
1. Непознатите, които срещаме насън, са всъщност хора, които вече сме виждали. Мозъкът е способен на много, но не може да създава образи на хора. Така че всички "непознати", които срещаме насън, са всъщност лица на хора, които сме срещнали в реалния живот, но които сме забравили. Тъй като през живота си виждаме множество лица, мозъкът ни има достатъчно богата галерия, с която да разполага.
2. Много скоро ще може да качваме сънищата си в YouTube. Учени от университета в Бъркли постигнаха невероятен напредък в опитите си да създадат технология, която да ни позволява да записваме поредицата от образи, които се съхраняват в мозъка. Те използвали функционален магнитен резонанс и различни изчислителни модели и в крайна сметка успели да декодират и реконструират образите, които участниците в експеримента видели, след като гледали трейлър на филм. Въпреки че това все още е далече от записването на сънища, безспорно постигнатото е една стъпка по-близо до целта. Тази технология може да позволи и комуникация с хора, които не могат да говорят.
3. Един човек има между 1460 и 2190 сънища на година. Повечето хора, навършили 10 години, имат между 4 и 6 сънища всяка нощ. Умножете това по 365 дни в годината и ще разберете колко много сънувате. Сънищата се случват по време на РЕМ-фазата на съня (от англ. REM - Rapid Eye Movement, превод: бързо движение на очите) , която може да варира от 5 минути до половин час и да се случи няколко пъти в рамките на една нощ.
4. Жените сънуват сънища, свързани със секс, толкова често, колкото и мъжете. Мъжете могат да мислят повече за секс, докато са будни, но го сънуват толкова често, колкото и жените. Съдържанието на тези сънища обаче се определя от пола. Жените по често сънуват за секс с известни личности, бивши или настоящи партньори. При мъжете сюжетът се върти около секс с много и различни партньори, а 90% от тях сънуват как инициаторите на секса са жените.
5. Падането назад по време на кошмар може да го превърне в хубав сън. Дори да ви звучи като нещо взето от "Генезис", всъщност е вярно. Падането назад е популярна техника за събуждане от кошмар или за превръщането му в нещо положително. Има цял инструктаж за правилното изпълнение и отнема времето, за да се усвои добре.
6. Салвадор Дали се будел веднага след като заспивал, за да може да улови и нарисува сюреалистичните образи, които виждал насън. Очарован от това, което му се присънвало, художникът поставял чиния на пода и сядал на стол до нея, държейки лъжица. В момента, в който се унасял и заспивал, лъжицата падала, удряла се в чинията и го събуждала.
7. 12% от хората сънуват в черно и бяло. Проучване, проведено пред 2008 година, показва, че хората под 25 години много рядко сънували в черно и бяло, докато една четвърт от сънищата на хора, навършили 55 години, били само в тези два цвята. Не е уточнено обаче каква част от участниците са сънували пингвини, което би променило резултатите.
Топ Новини