Духалката надува сметката за ток със 72 лева

Парите

09-01-2015, 08:17

Снимка:

в. "Монитор"

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Спират поскъпването на еленергията със 7 мерки

Сметката за ток скача със 72 лв., ако за затопляне на дома използваме духалка по 8 часа всеки ден. Това съобщи вчера Димчо Станев от ЧЕЗ. Изчисленията на енергото сочат още, че само за 10-те почивни дни на декември едно домакинство, което ползва готварска печка с мощност 3 KW, работеща по 4 часа на ден, и една печка тип "духалка" с мощност 2 KW, която работи по 8 часа, ще добави към сметката си за електроенергия още близо 45 лв.

От началото на година до 6 януари включително товарите по мрежата на ЧЕЗ в Западна България са достигнали 1779 MW, което е с 14% повече в сравнение със същия период на 2014 г. Освен по-високото потребление тази зима трябва да се има предвид, че цените на тока са с 13% по-високи, предупредиха от ЧЕЗ.

От ЕВН съобщиха, че средната стойност на сметката на техните клиенти за декември е 61,30 лв. с ДДС при 52,72 лв. година по-рано. Тук не се включва потреблението по новогодишните празници, което традиционно се заплаща с фактурите, излизащи в края на януари и началото на февруари, уточниха от енергото в Югоизточна България.

Министерството на енергетиката е изготвило 7 спешни мерки за стабилизиране на енергетиката. За да не поскъпне токът от 1 юли или още от 1 април, те трябва да са факт до края на март. Две от тях предвиждат занапред българинът да не плаща високите цени на тока, произвеждан от заводските централи и от топлофикациите с неефективни когенерационни мощности. Това ще стане, като производството на заводските централи и неефективните топлофикации бъде изключено от енергийния микс.

Друга от спешните мерки е свързана с предоговоряне на условията по изкупуване на тока от двата американски ТЕЦ – а с дългосрочни договори ­ "AES Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3". Плановете са енергийното ведомство да приключи преговорите с US централите до края на февруари.

Четвъртото нещо, което трябва да се случи до края на март, е да бъдат направени законови промени, които ще позволят въвеждането на т.нар. зелени сертификати. Това са гаранции за произхода на еленергията от ВЕИ, които могат да се търгуват.

Сред краткосрочните мерки са и засилване на финансовата дисциплина на дружествата в състава на БЕХ, а също така подобряване на модела на балансиращия пазар. Сега действащият показа сериозни недостатъци с много високи цени на енергията за недостиг и отрицателни за излишък, което наложи ДКЕВР да започне да ги определя административно. Седмата мярка е приключване на процеса на сертифициране на ЕСО по европейските правила.