Избрани Новини
Край на сагата с неустойката за "Транстриумф"
08-05-2015, 14:26
Снимка:Варнаутре.бг/архив
Автор:varnautre.bg
Още по Темата:Общинският превозвач ще погълне частния
"Транстриумф" блокира общината
Собственикът на "Транстриумф" дарява 51% от фирмата на община Варна
И ВКС отхвърли иска на частния превозвач срещу общинската фирма "Градски транспорт"
Върховният касационен съд отхвърли жалбата на "Транстриумф холдинг" АД по повод неустойката от 1,5 млн. евро, която искаше от общинската фирма "Градски транспорт" ЕАД, научи varnautre.bg. Пред върховните магистрати частният превозвач протестираше срещу решение на Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена от 17 април 2014 г.
Спорът между двете фирми, обслужващи линиите на градския транспорт във Варна, възникна след като предишният общински съвет, реши, че общинският превозвач "Градски транспорт" трябва да купи частния "Транстриумф", за да може да кандидатства по европроекта за Интегриран градски транспорт за 114 млн.лв.
По-късно стана ясно, че това не е нужно и не е сред изискванията на оперативната програма, както беше внушено при гласуването. Междувременно тогавашният борд на "Градски транспорт" ЕАД отказа да предостави договора на общинския съвет, позовавайки се на търговска тайна.
В тайния договор за покупката на "Транстриумф" се оказа заложена космическа за възможностите на общинския бюджет неустойка.
На 4 октомври 2012 г. "Транстриумф" изпрати нотариална покана на "Градски транспорт" да заплати две неустойки - по 750 хил. евро всяка, за неосъществения договор за покупко-продажба между двете фирми. Така се стигна до делото в Арбитражния съд в София, заведено от собствениците на частната компания ("Фрея турс" АД и "Болкан трейд" ООД) на 30 ноември 2012 г.
60 страници с мотиви за отхвърляне на иска предостави Арбитражния съд в решението си от 17 април 2014 г. Според магистратите Община Варна, Общинският съвет и "Градски транспорт" ЕАД са направили всичко възможно да осъществят сделката, но не са успели по независещи от тях обстоятелства. Ключът към положителното за общината решение е в изричното упоменаване в договора, че сделката трябва да се осъществи чрез банков заем. Общинското дружество обявява обществена поръчка за избор на кредитор, но кандидати не се явяват. След това общинският съвет гласува предоставяне на обеспечение по заема, обявен е втори търг, но в него отново няма участници. Според съда и двете поръчки по ЗОП са изготвени правомерно и без нарушения.
В същото време собствениците на "Транстриумф" не са били коректни към клаузите на договора, защото в същия период са продавали активи на дружеството - камиони и автобуси, без да имат право на това.
Особено интересен, според членовете на Арбитражния съд бил фактът, че от една страна собствениците на частния превозвач оценяват фирмата на 9.7 млн. евро (толкова искат те за него от общината), а от друга 2 години по-късно са готови да подарят половината от "Транстриумф" или - според тяхната оценка - да се разделят безвъзмездно с близо 10 млн. лева.
"Транстриумф холдинг" АД атакуваха резултата от делото във Върховния касационен съд, който точно година след първото решение окончателно приключи спора между двете превозвачески фирми във Варна. Според върховните магистрати претенциите на частната фирма срещу състава на арбитража не са основателни и искът за отмяна на решението е отхвърлен. Освен това собствениците на "Транстриумф холдинг" АД трябва да заплатят на "Градски транспорт" ЕАД 3000 лева съдебни разходи по делото. Решението не подлежи на по-нататъшно обжалване.