Малолетни хакват профили, тормозят връстници

Крими

23-05-2015, 13:44

Снимка:

© Pixabay

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Според експерти момичетата са по-изобретателни и агресивни

Експерти предупреждават за зачестили случаи малолетни да хакват профили на съученици в социалните мрежи с цел унижение или лично отмъщение. От началото на годината в Центъра за безопасен интернет са регистрирани над 200 сигнала. Близо 70% от сигналите на горещите телефони са именно на деца пострадали от деца, информира БНТ.
Оказва се, че все повече малолетни използват интернет, за да тормозят свои връстници. Не липсват случаи и на рекети.
Един от последните е на момиче, което решава да спечели пари като заплашва свои приятелки, че ще качи интимни снимки в социалните мрежи.
"Имахме случай, когато непълнолетно момиче беше изнудвало свои съученички, че ще пусне в интернет снимки, които им беше правила в тоалетната, ако не й дадат по 50 лв.", коментира Георги Апостолов от Център за безопасен интернет:
Според експерти момичетата са по-изобретателни и агресивни. Най-често се качват видеоматериали и снимки, които да унижат техни връстници. Понякога стигат и по-далеч. Създават страници, които служат за отмъщение.
"Самата страница се наричаше, който иска еди кой си, име на момиче беше, да се самоубие да хареса. В рамките на 3 часа бяха събрали 100 лайка на страницата", обяснява Апостолов.
Някои от учениците пък хакват профили и искат пари, за да ги възстановят. Научават се лесно – само с едно кликване в търсачката “Гугъл” излизат десетки материали как да го направят.
Проблемът се разраства и в световен мащаб. Проучвания показват, че в САЩ всеки шести, а във Велкиобритания всеки четвърти младеж се е опитвал поне веднъж да "хаква" компютър. Възрастовата граница също рязко пада. Във Великобритания е регистриран експеримент, в който седемгодишно момиче успява да "хакне" безжична интернет мрежа само за няколко минути.
Често обаче младежите остават подведени от илюзията, че могат да останат анонимни в интернет.
"Абсолютно всяко едно действие остава следа. Даже много повече, отколкото в реалния свят", коментира за БНТ Борис Гончаровски, експерт по информационна сигурност.
През миналата годината помощ от специалист са потърсили над 2 100 станали жертва на кибератака.