Избрани Новини
Уроци за чиновници: Уволняват служител, ако натопи колега
Промените в закона включват и премахване на назначенията на "временно изпълняващ длъжността"
Чиновници ще бъдат изпращани на обучения по почтеност. Това е записано в проект "Етични стандарти за почтеност в публичния сектор", публикуван от Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (ЦППКОП) към МС. Постоянно ще се правят курсове за налагане на етични правила за поведение, придобиване на умения и вземане на решения.
Когато служителите се провинят и получат наказание "устно предупреждение" и временно отстраняване от длъжност, те ще бъдат изпращани на опреснително обучение. След временно отстраняване от длъжност или понижение ще им организират "поправително" обучение. Какво точно представлява то обаче от проекта не става ясно.
Последните две мерки срещу неетични чиновници са уволнение и наказателно производство. Служителите в публичния сектор ще бъдат уволнявани, ако се докаже, че са подали фалшив сигнал срещу свой колега за корупция или друго престъпление. Една от основните препоръки в документа е да бъде изготвен единен национален кодекс за поведение на лицата от публичния сектор, който да бъде приет със закон. Кодексът трябва да дава конкретни примери и да оказва поведенчески модели. Предлага се въвеждане на ежегодна проверка за почтеност на хората от публичния сектор. Това ще става с психометричен тест за почтеност.
В средата на юли "Труд" писа, че бъдещите служители на държавната администрация ще преминават задължителен психометричен тест, след което ще изчакват в централна база данни да бъдат наети. Около тази промяна са се обединили членовете на Съвета за административна реформа начело с вицепремиера Румяна Бъчварова.
Тази есен в парламента се очаква да бъдат внесени поправки в Закона за държавния служител. След влизането му в сила нито една администрация няма да има право сама да наема служители. Институциите ще са длъжни да ползват само кадрите от банката за чиновници. Един кандидат може да стои в списъка не повече от 3 г.
Промените в Закона за държавния служител включват още премахване на назначенията на "временно изпълняващ длъжността" в администрацията. Според екипа на Бъчварова там имало много злоупотреби. Затова вече ще се позволява едно назначение за 6 месеца за вакантен пост. За това време трябва задължително да се намери титуляр.