Перките в Черно море скараха депутатите

Новините

25-01-2024, 18:08

Снимка:

pixabay

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Вносителите увериха, че по план вятърните генератори ще са навътре в морето и няма да се виждат от плажа.

Депутатите влязоха в остър спор за това трябва ли да се изграждат вятърни електроцентрали в Черно море. От опозицията обвиниха вносителите, че законопроектът ще доведе до унищожаване на туризма у нас. Той е внесен по предложение на управляващото мнозинство и от опозицията видяха редица проблеми.

„Този проект е чудовищен и ще унищожи и българското море, и туризма. Да бяхте приели първо закон за лобизма. Вие можете ли да стоите на плажа и срещу вас да се върти перката за електричество? Предполагам, че ако г-н Мирчев и Икономов отидат на плажа, с пръчки ще ги изгонят”, заяви Борислав Гуцанов от БСП, предаде NOVA.

„Тук наблюдаваме интересна законодателна техника, с която се разписват закони. Тя е плашещо притеснителна, в стил „Ала-бала, имало едно море”, заяви Павела Митова от ИТН.

„Този закон беше внесен и в 48-ото Народно събрание и оттеглен, защото е лобистки”, коментира Никола Димитров от „Възраждане”.

Вносителите обаче увериха, че по план перките ще са навътре в морето и няма да се виждат от плажа. „За съжаление, изрекохте доста неистини и неискрени притеснения. Няма да навреди на туризма. Тези перки ще са 20-50 км навътре. По отношение на корабоплаването - никакви проблеми”, подчерта Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.

„Ще можем да дадем всички предложения за това в кои зони и на колко километра трябва да бъдат от брега, за да не се виждат. Тоест, като си лежите на шезлонга във Варна, няма да виждате перки. Имаме стотици километри морско пространство и перките трябва да бъдат толкова далеч от брега, че да не се виждат”, заяви Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

След напрежението в пленарната зала все пак предложението беше прието. Отговорник за планирането и проучванията в Черно море ще е министърът на енергетиката. Той трябва да възлага концесиите в приоритетните зони, да координира всички държавни органи и да следи сключените договори.

Операторът на електропреносната мрежа ще е длъжен да планира необходимия мрежови капацитет за присъединяване на нови енергийни мощности в морето, така както е заложено в Плана за развитие на енергийните мощности.