Избрани Новини
Родители: МОН да контролира избора на директор на МГ - Варна
Те се притесняват от субективизъм и натиск върху комисията за определяне на новия ръководител на най-елитната гимназия в града.
Родители на ученици от Математическата гимназия във Варна организираха петиция, в която настояват експерти от МОН да контролират избора на нов директор на най-елитната гимназия в морската столица. В отворено писмо те изразяват притесненията си от субективизъм и натиск върху комисията за избор на новия директор на училището.
Исканията им са отправени до кмета на Варна, началника на РУО-Варна, Дирекция „Образование, младежки дейности и спорт“ в община Варна, Министерството на образованието и науката и Парламентарната комисия по образование и наука.
„Ако изборът на директор бъде компрометиран и в последствие неподходящ сме длъжни да застанем зад децата си, като за целта ще изискаме повече гласност по наболелите проблеми, ще организираме протести, ще се борим за най- милото ни, а имено децата ни!“, се казва в отвореното писмо на родителите.
Ето и целия текст на петицията на родителите и настойниците на ученици от МГ-Варна:
ДО: Г-Н БЛАГОМИР КОЦЕВ
КМЕТ НА ОБЩИНА ВАРНА
КОПИЕ ДО: РУО – ВАРНА
ДИРЕКЦИЯ „ОБРАЗОВАНИЕ И МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ“, ОБЩИНА ВАРНА
МОН
ПАРЛАМЕНТАРНА КОМИСИЯ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
ОТ: РОДИТЕЛИ И НАСТОЙНИЦИ НА УЧЕНИЦИ ОТ МГ „Д-Р ПЕТЪР БЕРОН“, ГР. ВАРНА
ОТКРИТО ПИСМО
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КОЦЕВ,
Ние сме родители и настойници на ученици от Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ Варна и като такива, се чувстваме длъжни да ви информираме за притеснението ни по отношение на течащия в момента конкурс за избор на директор на училището. Знаете добре, че Математическа гимназия е учебно заведение с доказан авторитет и традиции, в което както след четвърти, така и след седми клас приемът е сериозно селектиран.
„Най-важните стълбове за успеха на едно учебно заведение са кадровата политика, приемът на мотивирани ученици и правилен учебен план.“ – това са думи на бившия директор на гимназията - господин Павлин Петков, част от първи брой на ученическия вестник от 2013 година, които важат и днес и ние силно подкрепяме.
За да бъде успешно едно училище, в него трябва да работят квалифицирани и мотивирани учители, умеещи да насърчават и развиват уменията на учениците. Мениджърът, в лицето на директора, да бъде лидер, който чертае посоката, владее страстите в работния процес, сплотява екипа си в името на общия успех!
Голяма част от децата са поредно поколение възпитаници на гимназията. Възпитаваме тези деца да вярват, че зад всеки успех се крие много труд, знания, широк размах и амбиции. Точно това са качества, за които апелираме да търсите в бъдещия ръководител онмна Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ Варна!
Настояваме да обърнете внимание на процеса по избор на постоянен директор на гимназията. Считаме за изключително важно да се включат експерти от Министерство на образованието и науката, да наблюдават и контролират за коректното протичане на конкурса по избор на директор на едно от най- успешните училища в страната, за да бъде избегнат субективизъм и натиск върху комисията.
Предстои построяване на така дълго чаканата и мечтана сграда за Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ Варна, нещо което ще направи щастливи не само децата, и техните учители, но и обществото на Варна. Сградата обаче не е училище! Училището е учители и ученици, нивото не зависи от локацията на сградата или пък от това колко модерна ще бъде тя, а от качествoтото на услугата, която предлага!
Ако изборът на директор бъде компрометиран и в последствие неподходящ сме длъжни да застанем зад децата си, като за целта ще изискаме повече гласност по наболелите проблеми, ще организираме протести, ще се борим за най- милото ни, а имено децата ни!
В подкрепа на това писмо, предоставяме и линк към нашата петиция.
С УВАЖЕНИЕ,
Родители и настойници на ученици от МГ „Д-р Петър Берон“ гр. Варна
9.02.2024г.
МОН обяви конкурси за директори на 276 училища в цялата страна. Две са основните причини - пенсионната възраст на директорите в момента и директори, които от повече от година и половина са на поста като временно изпълняващи длъжността.